Centralne Targi Rolnicze w Nadarzynie
Słuchacze kursu R3 (zawód rolnik) prowadzonego przez naszą szkołę 26 listopada uczestniczyli w Centralnych Targach Rolniczych, które odbywały się w Nadarzynie. Program targów obejmował następujące zagadnienia:
- prezentacja oferty produktów i usług branży rolniczej,
- oferta eksportowa polskich specjalności żywnościowych,
- kompleksowa prezentacja przez klastry oferty gotowych rozwiązań do uruchomienia produkcji rolnej nawet w najtrudniejszych warunkach geograficznych,
- pokaz nowoczesnych maszyn i urządzeń dla rolnictwa i sadownictwa, wyposażenia dla obór, chlewni,
- prezentacja techniki rolnej i innowacji, tego co najnowocześniejsze w produkcji zwierzęcej oraz roślinnej,
- możliwość kontaktu i konsultacji z wiodącymi instytucjami wspierającymi rozwój innowacji sektora rolno-spożywczego, prasą fachową oraz portalami branżowymi,
- platforma bezpośredniego kontaktu z bankami, doradztwem rolniczym, logistyką w sprawie kredytów/leasingów/ubezpieczeń, rozwiązań dystrybucyjnych, transportowych, magazynowych.
Dzięki tym targom uczestnicy zobaczyli nowoczesne maszyny i urządzenia oraz zapoznali się z najnowszym technologiami w produkcji roślinnej i zwierzęcej.
Próbna matura z Operonem
Przez najbliższe cztery dni nasi maturzyści będą zdawać maturę. Maturę próbną. „Próbna Matura z Operonem” to ogólnopolska akcja, w ramach której przeprowadzany jest próbny egzamin maturalny dla uczniów liceów i techników w całym kraju. We wtorek język polski, środa to dzień królowej nauk, następne dni to egzaminy z języków obcych oraz wybranych przedmioty na poziomie rozszerzonym. Dla szkoły jest to organizacyjna próba majowych matur. Dla uczniów próbny egzamin pozwala sprawdzić aktualną wiedzę i umiejętności oraz jest informacją, nad czym jeszcze muszą popracować.
Zajęcia z policjantami.
W dniu 15 listopada podczas zajęć z edukacji ogólnopolicyjnej uczniowie po raz kolejny mogli spotkać się z policjantami z Komendy Powiatowej Policji w Łukowie. Zajęcia prowadził podkom. Leszek Dołęga, Z-ca Naczelnika Wydziału Prewencji.
Podczas zajęć został zaprezentowany sprzęt specjalny używany przez oddziały Policji przy zabezpieczaniu takich imprez jak mecze piłkarskie, manifestacje, zgromadzenia.
Pan Naczelnik omówił również podstawowe uzbrojenie Policji. Można było złożyć i rozłożyć pistolet, pistolet maszynowy oraz karabinek AK. Przydała się tutaj praktyka zdobyta podczas obozu szkoleniowego w Żaganiu.
Drugą część zajęć wypełnił pokaz psów służbowych zaprezentowany przez podopiecznych asp. Grzegorza Skwarka i asp. Grzegorza Patyńskiego. Przypomnijmy, że do służby w Policji przyjmowane są z reguły owczarki niemieckie. Pracują one około 10 lat patrolując ulice oraz tropiąc ślady pozostawione przez sprawców przestępstw lub szukając osób zaginionych. To właśnie pies asp. Grzegorza Patyńskiego odnalazł w lesie starszą, schorowaną kobietę, która nie miała sił wrócić do domu. Niewątpliwie uratował jej życie.
Tacy są właśnie „psi bohaterowie”. Cisi, zdyscyplinowani, wierni i mogący w każdej chwili bronić swojego przewodnika –policjanta. To między innymi dlatego po zakończeniu służby w Policji psa z reguły zabiera do siebie przewodnik. Przecież razem służyli długie lata. Bycie przewodnikiem psa służbowego w Policji to wyjątkowa okazja połączenia pasji i miłości do zwierząt z pracą i służbą na rzecz ludzi.
Przedstawiciel WKU w naszej szkole.
We wtorek 15 listopada w murach naszej szkoły gościł major Krzysztof Woźniak - przedstawiciel Wojskowej Komendy Uzupełnień w Białej Podlaskiej. Podczas pobytu spotkał się on z uczniami klas o profilu mundurowym. Tematem spotkania był nabór do zawodowej służby wojskowej.
Nasz gość w ciekawy i barwny sposób przedstawił drogę młodego człowieka, który opuszcza mury szkoły średniej do założenia munduru polskiego żołnierza. Mówił o naborze do szkół wojskowych, kształcących przyszłych oficerów Wojsk Powietrznych, Wojsk Lądowych, Wojsk Specjalnych, Marynarki Wojennej. Przypomnijmy, że chodzi tutaj o Woskową Akademię Techniczną w Warszawie, Wojskową Akademię Medyczną w Łodzi, Akademię Marynarki Wojennej w Gdyni, Wyższą Szkołę Oficerska Sił Powietrznych w Dęblinie oraz Wyższą Szkołę Oficerską Sił Lądowych im. gen. Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu.
Uczniów interesowało również jak można zostać zawodowym szeregowym w Wojsku Polskim. Okazuje się, że po ukończeniu szkoły średniej trzeba zgłosić się do WKU, a następnie po przejściu obowiązkowych badań lekarskich odbyć obowiązkową czteromiesięczną służbę przygotowawczą. Po jej ukończeniu można już szukać wolnego etatu szeregowego zawodowego w jednej z jednostek wojskowych na terenie naszego kraju. Szczególnie poszukiwani są kierowcy z kat. C lub CE. Na początek kariery zawodowej w wojsku szeregowy otrzymuje około 2700 zł. „na rękę”.
Podsumowując służba w wojsku to dla młodego człowieka możliwość zdobycia wykształcenia, pełna ciekawych wyzwań służba, awanse i stabilność finansowa. Natomiast absolwenci naszej szkoły, kończący innowację o profilu mundurowym mają możliwość skrócenia czasu trwania służby przygotowawczej. Wynika to z programu nauczania treści, które również są przekazywane podczas służby przygotowawczej w wojsku, np. musztra, historia wojskowości, itp.
Narodowe Święto Niepodległości
Dzień 11 listopada to symbol miłości do Ojczyzny, walki o wolność, symbol wiary i zwycięstwa. Z tej okazji odbyła się w naszej szkole akademia. Uczniowie w montażu słowno-muzycznym przybliżyli historię kilku pokoleń Polaków walczących o niepodległą i wolną Polskę. Treści przedstawione przez uczniów były również doskonałą lekcją patriotyzmu.
Poczet sztandarowy naszej szkoły uczestniczył także w łukowskich obchodach Narodowego Święta Niepodległości. 11 listopada w Kolegiacie Przemieniania Pańskiego odprawiona została Msza Święta w intencji Ojczyzny. Przed tablicą upamiętniającą Polską Organizację Wojskową wygłoszone zostały przemówienia, w których podkreślano jak wielką wartością jest wolna Ojczyzna. Następnie przed tablicą delegacje złożyły kwiaty.
Mistrzostwa powiatu w tenisie stołowym
W dniu 04.11.2016 reprezentacja naszej szkoły w składzie Kruk Dagmara, Kamila Filipek, Karolina Latuszek, Kornel Sadowski, Igor Bieniek i Igor Miłosz wzięła udział w powiatowych zawodach indywidualnego tenisa stołowego w ramach rozgrywek „Licealiada 2016/2017”. Serdecznie dziękujemy wszystkim zawodnikom za godne reprezentowanie naszej szkoły. Szczególne podziękowania i gratulacje składamy Kornelowi Sadowskiemu, który w klasyfikacji generalnej zajął II miejsce i tym samym zapewnił sobie awans na szczeblu rejonowym w Białej Podlaskiej. Życzymy kolejnych sukcesów.
Kolejny nasz Absolwent w służbach mundurowych
W piątek naszą szkołę odwiedził Absolwent klas mundurowych rocznika 2016 Bartosz Kulik. Obecnie jest on kadetem Centralnej Szkoły Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie. W dniu 27 października 2016 r. złożył uroczyste ślubowanie, które poprzedzone było uroczystą Mszą Świętą, w której udział wzięła kadra szkoły, zaproszeni goście oraz rodzina i znajomi. Zadania, które na co dzień stoją przed formacją Państwowej Straży Pożarnej wymagają ludzi, oddanych bez reszty służbie, dobrze wyszkolonych i przygotowanych do wykonywania zadań w najtrudniejszych warunkach. Trudne i odpowiedzialne zadania mogą realizować jedynie strażacy o odpowiednim poziomie wiedzy, sprawności intelektualnej i fizycznej. Dlatego od kandydatów do służby w Państwowej Straży Pożarnej wymaga się spełnienia szeregu kryteriów, między innymi: dobrego przygotowania z przedmiotów ścisłych, znakomitej sprawności fizycznej oraz odpowiednich predyspozycji psychicznych. Bartosz spełnił te wymagania, a My cieszymy się, że jesteśmy częścią jego sukcesu. Bartkowi życzymy pomyślności w służbie pożarniczej i zapraszamy do Radoryża po raz kolejny.
Pielgrzymka maturzystów
Jak co roku, młodzież z klas trzecich wraz z opiekunami 26 października udała się na pielgrzymkę do Częstochowy. Program pielgrzymki obejmował konferencję tematyczną w sanktuarium w Gidlach, mszę świętą w Kaplicy Matki Boskiej Częstochowskiej, oraz zwiedzanie sanktuarium.
Udział w pielgrzymce daje maturzystom okazję do wspólnej refleksji nad własną przyszłością, modlitewnego skupienia i integracji oraz przynosi nowe siły i motywację do nauki oraz pozytywnego działania.