Spotkanie z uczniami z Izraela
W dniu 23 października 2016 r. uczniowie naszej szkoły wraz z zastępcą dyrektora Panią Marzeną Kamińską uczestniczyli w spotkaniu z przedstawicielami klas mundurowych z Izraela. Celem spotkania było zapoznanie się, nawiązanie dalszych kontaktów roboczych i towarzyskich z uczniami i kadrą pedagogiczną szkół izraelskich. W konferencji, która odbyła się w Lublinie uczestniczyli ponadto Marszałek Województwa Lubelskiego Pan Sławomir Sosnowski oraz przedstawiciele klas mundurowych ze szkół w Lublinie, Puławach, Sobieszynie oraz Woli Osowińskiej.
„Cyberprzestępczość w sieci”
Po raz kolejny w naszej szkole gościli policjanci. Tym razem zajęcia prowadził asp. szt. Marcin Józwik z Komendy Powiatowej Policji w Łukowie. Tematem zajęć była „Cyberprzestępczość w sieci”. W zajęciach uczestniczyli uczniowie z klas o profilu policyjnym, wojskowym i strażackim. Podczas zajęć można było się dowiedzieć jakie zagrożenia na nas czyhają podczas korzystania z internetu, zwłaszcza z różnego rodzaju portali aukcyjnych. A tych jak się okazuje jest bardzo wiele. Trzeba być ostrożnym, robiąc zakupy w sieci, podawać tylko niezbędne dane do transakcji oraz omijać szerokim łukiem tzw. „okazje”, czyli markowe towary z podejrzanie niską ceną. Mogą one pochodzić z wcześniejszej kradzieży i wtedy możemy się narazić na zarzuty tzw. paserstwa, czyli kupna czegoś, co pochodzi z przestępstwa lub zamiast wyczekiwanej bluzy, spodni, telefonu dostaniemy np…..cegłę. Podczas lekcji asp. szt. Marcin Józwik prezentował również przykłady oszustw, z jakimi na co dzień spotykają się w swojej służbie policjanci. Pomysłowość oszustów nie zna granic, okazuje się bowiem, że można nawet kraść z sieci postaci z różnych gier komputerowych, za które wcześniej płacą miłośnicy wirtualnej rzeczywistości. Po wysłuchaniu informacji przekazanych przez policjanta nasuwa się oczywisty wniosek: BĄDŹMY OSTROŻNI” !!!!
Dzień Edukacji Narodowej
14 października w naszej szkole świętowano dwa ważne wydarzenia: Dzień Edukacji Narodowej oraz ślubowanie uczniów klas pierwszych. Głównym wydarzeniem tego dnia było ślubowanie uczniów klas pierwszych, którzy dumnie odśpiewali hymn narodowy a następnie złożyli ślubowanie na sztandar szkoły. Jak co roku, jednym z punktów uroczystej akademii były nagrody dyrektora dla nauczycieli i pracowników szkoły. Wyrazy podziękowania i kwiaty na ręce Pani Dyrektor Marianny Brzozowskiej-Skwarek złożyli zaproszeni goście i przedstawiciele rodziców. Na koniec, uczniowie w krótkiej części artystycznej przedstawili nam szkołę widzianą ich oczami, czym rozbawili wszystkich obecnych. W uroczystości udział wzięli goście: ks. Kanonik Mieczysław Milczarczyk- proboszcz parafii Radoryż Kościelny, Tadeusz Tomasik - Naczelnik Wydziału Organizacji i Nadzoru Powiatu Łukowskiego, przedstawiciele służb mundurowych: insp. Ryszard Szklarz - Komendant Powiatowy Policji w Łukowie, st. bryg. Tomasz Majewski – Komendant Powiatowy PSP w Łukowie, asp. szt. Marcin Józwik- rzecznik prasowy łukowskiej policji, oraz emerytowani i czynni nauczyciele, pracownicy oświaty i rodzice uczniów.
Wycieczka do kina "Helios"
W dniu 13 października 2016 roku wychowankowie z naszego internatu, pod opieką p. Mirosława Kardasa odbyli wycieczkę do kina „Helios” w Siedlcach. W ramach projektu Kino na Temat młodzież uczestniczyła w pokazie specjalnym filmu pt. „Wołyń”. Jest to pierwszy film poruszający dotychczas przemilczany w polskim kinie temat tragicznych wydarzeń na Wołyniu w latach 1943–1944. Po projekcji filmu odbyło spotkanie, którego gościem specjalnym był p. dr Rafał Roguski, adiunkt w Instytucie Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach. Tematem przewodnim prelekcji były słowa: „Razem, ale obok siebie. Wojna jako kulminacja trudnych relacji między narodami II RP”. Prelegent odniósł się do trudnej prawdy historycznej dotyczącej tragicznych wydarzeń na Ziemiach Wschodnich w kontekście do wydarzeń współczesnych i relacji polsko-ukraińskich. Warto poruszać taką tematykę, aby wprowadzać młodych ludzi w tę trudną historię i zachęcać do krzewienia pamięci o zbrodni wołyńskiej w duchu pojednania i dialogu.
Dzień Rejestracji Potencjalnych Dawców Szpiku
Co godzinę jedna osoba w Polsce dowiaduje się, że ma białaczkę.Dla wielu chorych jedyną szansą na życie jest przeszczepienie szpiku lub komórek macierzystych od Dawcy niespokrewnionego.
Niestety wielu Pacjentów wciąż nie znajduje zgodnego genetycznie Dawcy. Im więcej osób zrejestrowanych w bazie potencjalnych dawców tym większa szansa na znalezienie bliźniaka genetycznego dla chorej osoby.
Współpracując z fundacją DKMS 12 października w naszym Zespole Szkół pani pedagog Katarzyna Cichocka wraz ze szkolnymi wolontariuszami: Joanną Kilemas, Patrycją Osiak i Patrycją Krasuską zorganizowały akcję rejestracji potencjalnych dawców komórek macierzystych. Do akcji oprócz pełnoletnich uczniów przyłączyli się nasi nauczyciele oraz mieszkańcy gminy Krzywda. Zarejestrowaliśmy 44 nowych potencjalnych dawców szpiku.
„Nie dla czadu”
W dniu 12 października w naszej szkole strażacy zainaugurowali kolejną edycję kampanii informacyjnej „Nie dla czadu”. Wykład na temat zagrożeń związanych z możliwymi zatruciami tlenkiem węgla prowadził kpt. Sylwester Goławski z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Łukowie. To bardzo ważny temat związany z rozpoczętym sezonem grzewczym w naszych domach. Niestety każdego roku dochodzi do wielu zatruć tlenkiem węgla na skutek nieprawidłowej eksploatacji urządzeń grzewczych. Podczas spotkania uczniowie zadawali wiele pytań na temat czadu, zwanego też „cichą śmiercią”. Interesowało ich skąd należy spodziewać się zagrożenia, jak je wykryć i jak skutecznie mu zapobiegać. Na te i inne pytania odpowiadał nasz gość, a na zakończenie spotkania zorganizował test wiedzy dla uczniów. Trójka najlepszych z nich otrzymała w nagrodę profesjonalne czujniki czadu, które mogą wykorzystać w swoich domach. Ponadto jeden czujnik trafił do naszej szkoły. Zostanie zamontowany w internacie, aby jeszcze bardziej podnieść bezpieczeństwo mieszkających tam uczniów.
Wojewódzkie biegi przełajowe
We wtorek 11 października 2016 r. w Adamowie reprezentacja naszej szkoły rywalizowała podczas Mistrzostw Województwa Lubelskiego w Indywidualnych Biegach Przełajowych Dziewcząt i Chłopców. W zawodach udział wzięło 1052 zawodników. Naszą szkołę reprezentowali: na dystansie 1500m dziewcząt: Katarzyna Witkowska - 12 miejsce, Kinga Ładna - 12 miejsce, Ewelina Lewandowska - 20 miejsce, Ewelina Linkiewicz - 27 miejsce. Na dystansie 2000m chłopców: Artur Sobczak - 19 miejsce, Przemek Rygielski - 26 miejsce, Adam Siwak - 32 miejsce, Kornel Sadowski - 49 miejsce. Na dystansie 3000m chłopców: Sebastian Nowacki - 26 miejsce, Daniel Burczaniuk - 27 miejsce, Michał Niedziółka - 35 miejsce, Piotr Jeziorek - 36 miejsce. Wszystkim Gratulujemy dobrego występu i życzymy powodzenia w dalszych startach.
Powiatowe biegi sztafetowe
6 października reprezentacja naszej szkoły wzięła udział w Powiatowych Biegach Sztafetowych w ramach rozgrywek "Licealiada 2016/2017". Zawody odbyły się w Adamowie. Nasi zawodnicy startowali w mocno okrojonym skłądzie, gdyż uczniowie najstarszych klas przebywali w tym czasie na zlocie klas mundurowych. Tym razem nasza reprezentacja zajęła miejsca poza podium - dziewczęta IV miejsce, a chłopcy VI. Dziękujemy zawodnikom za udział i włożony wysiłek, który kosztował wiele zdrowia, ponieważ było bardzo zimno i mokro. Życzymy sukcesów zawodnikom z klas pierwszych następnych zawodach.