Bookcrossing w szkole
W naszej szkole w grudniu i styczniu , na górnym korytarzu wystawiony jest stolik bookcrossingowy , opatrzony informacją, znajdującą się na gazetce ściennej o akcji oraz hasłem BOOKCROSSING. Szczególnie zapraszamy do korzystania z przygotowanego przez naszą bibliotekę stolika oraz do przynoszenia i dzielenia się własnymi egzemplarzami.
Akcja „Uwolnij książkę” jest adresowana do wszystkich, którzy lubią czytać i chcą się dzielić książkami z innymi. Bookcrossing to społeczna ogólnoświatowa forma popularyzowania czytelnictwa, ruchoma wirtualna biblioteka, bez własnej siedziby, regałów i kart bibliotecznych. Idea Bookcrossingu zrodziła się w 2001 r. w Stanach Zjednoczonych i swoim zasięgiem obiegła cały świat. W Polsce funkcjonuje od 2003 r. wzbudzając duże zainteresowanie i popularność. Bookcrossing, czyli krążąca książka lub książka w podróży, ma na celu podniesienie poziomu czytelnictwa i spopularyzowanie samego faktu czytania. Bookcrossing polega na zostawianiu przeczytanych książek w miejscach publicznych (park, pociąg, ulubiony pub, wybrany sklep, teatr, kawiarnia, galeria, kino), jak również w miejscach w tym celu przygotowanych - półkach, stolikach, regałach po to, by znalazca mógł je przeczytać i przekazać dalej.
Skoki spadochronowe
Nasza szkoła nawiązała współpracę z Aeroklubem Lubelskim dzięki, której uczniowie odbędą szkolenie zakończone skokami spadochronowymi. Cały cykl szkoleniowy składa się z ośmiogodzinnej części teoretycznej zakończonej egzaminem oraz dwóch dni ćwiczeń praktycznych na lotnisku. Punktem kulminacyjnym szkolenia będzie oczywiście oddanie kilku skoków spadochronowych z samolotu AN-2 z wysokości ok. 1,5 km.
Boże Narodzenie
22 grudnia odbyła się uroczysta akademia z okazji Świąt Bożego Narodzenia. Uczniowie przedstawili wiersze o tematyce wigilijnej i świątecznej oraz zaśpiewali piękne tradycyjne polskie kolędy, które wprowadziły wszystkich w przedświąteczny nastrój.
20 grudnia w internacie odbyła się wigilia bożonarodzeniowa. W życiu społeczności internackiej jest to ważna uroczystość, ponieważ zgodnie z polską tradycją wychowankowie dzielą się opłatkiem oraz składają sobie życzenia. Spotkanie przy wigilijnym stole jest doskonałą okazją, aby ujawniły się wśród młodzieży najlepsze emocje i wzruszenia.
Boże Narodzenie to najweselsze i najbardziej rodzinne święta. Wszyscy cenią sobie ich specyficzny klimat, który roztacza się przez wiele dni przed i po 25 grudnia. Niech w życiu każdego z nas będą takie uroczyste chwile, dzięki którym stajemy się bardziej wrażliwi i serdeczni, bliscy i potrzebni.
Quiz wiedzy o zdrowiu
Przez dwa przedświąteczne grudniowe dni odbywał się Quiz podsumowujący udział naszej szkoły w programie ARS – jak dbać o miłość. Tematyka Ouizu obejmowała zagadnienia programu czyli profilaktykę przeciwdziałania uzależnieniu od alkoholu, tytoniu i innych środków psychoaktywnych. Konkurs odbył się w dwóch grupach – jedna to uczniowie klas I (mieszkańcy internatu, którzy uczestniczyli w programie po raz pierwszy) druga grupa to uczniowie klas starszych. Uczestnicy Quizu bezbłędnie odpowiadali na pytania, wywiązały się także liczne dyskusje dotyczące zdrowego stylu życia. Osoby najaktywniejsze zastały nagrodzone kalendarzami na nowy rok oraz torbami ufundowanymi przez SWISS CONTRIBUTION - patrona projektu. Gratulujemy! Koordynatorem programu i konkursu w naszej szkole była pedagog p. Katarzyna Cichocka.
Spotkanie z wojskiem
Obrona Terytorialna Kraju – to temat zajęć prowadzonych przez majora Grzegorza Grabarczuka z 4 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego w Dęblinie dla uczniów klas o profilu wojskowym. Zajęcia odbyły się w środę, 14 grudnia 2016 roku w Zespole Szkół im. Wł. Tatarkiewicza w Radoryżu Smolanym.
Wojska Obrony Terytorialnej, zwane w skrócie WOT będą piątym rodzajem sił zbrojnych – obok sił lądowych, powietrznych, morskich i specjalnych. Niedawno ustawę w tej sprawie uchwalił Sejm RP. WOT uzyskają zdolności operacyjne do prowadzenia typowych działań zbrojnych lądowo-militarnych we współdziałaniu z wojskami operacyjnymi, a także zdolności do prowadzenia działań antykryzysowych i antyterrorystycznych na terenie naszego kraju.
Podczas spotkania uczniowie zadawali szereg pytań związanych z nowym rodzajem wojsk. Pytano o zadania, jakie będą realizowali żołnierze WOT, wyposażenie i umundurowanie, sposób pełnienia przez nich służby, miejsce pełnienia służby, sposób rekrutacji do WOT oraz oczywiście wysokość wypłacanego uposażenia żołnierzowi WOT.
Okazało się, że pierwszeństwo służby w WOT będą mieć członkowie organizacji proobronnych i absolwenci klas wojskowych. Żołnierze powoływani po raz pierwszy do służby, kierowani będą na szkolenie podstawowe wynoszące 16 dni, po którym składać będą przysięgę wojskową. Będą mieli oni również możliwość dalszego szkolenia, awansowania oraz otrzymywania odznaczeń. Służba wojskowa będzie pełniona rotacyjnie (minimum jeden weekend w miesiącu) i dyspozycyjnie.
Służba rotacyjna będzie pełniona w jednostce wojskowej, najczęściej leżącej blisko miejsca zamieszkania żołnierza. W tym czasie będzie trwało szkolenie zawodowe. Po 3 latach służby w WOT żołnierze ci nabywaliby pierwszeństwo w powołaniu do służby kandydackiej i zawodowej służby wojskowej. Za pełnioną służbę żołnierzom WOT będą wypłacane świadczenia w podobnym zakresie, jak żołnierzom rezerwy powołanym na ćwiczenia wojskowe. Oprócz tego przyznawany będzie comiesięczny dodatek „za gotowość bojową” (podnoszenie sprawności i kwalifikacji zawodowych oraz utrzymywanie zdolności do natychmiastowego stawiennictwa do służby pełnionej rotacyjnie). Możliwe będzie dofinansowanie kursów i nauki dla żołnierzy. Obecnie jest to kwota 500 zł miesięcznie.
Jednostki WOT są już tworzone między innymi w Siedlcach i Lublinie. W maju przyszłego roku planowane jest również utworzenie takiej jednostki w Białej Podlaskiej.
Wycieczka do Dęblina
Niedawno informowaliśmy o podpisaniu przez Panią Mariannę Brzozowską-Skwarek Dyrektor Zespołu Szkół im. Wł. Tatarkiewicza w Radoryżu Smolanym porozumienia z Centrum Szkolenia Inżynieryjno-Lotniczego w Dęblinie.
Są już pierwsze efekty z nawiązanej przez szkołę współpracy z Centrum Szkolenia. W dniu 13 grudnia uczniowie klas pierwszych o profilu wojskowym i policyjnym przez cały dzień przebywali na terenie jednostki. Podczas pobytu mieli okazję poznać historię Centrum, a także potrenować strzelanie z kbk AKMS, karabinka Beryl oraz PM na nowoczesnym trenażerze „Śnieżnik”, symulującym w trakcie strzelania prawdziwe pole walki.
Druga część zajęć odbywała się na terenie hangaru, gdzie stały statki powietrzne. Uczniowie mieli okazję wysłuchać pasjonującego wykładu o SU – 27, MIG – 29, F- 16, samolocie treningowym Iskra oraz o kilku helikopterach używanych przez polskie wojsko. Po wykładzie każdy mógł usiąść za sterami wyżej wymienionych samolotów i helikopterów.
Było wiele radości, emocji i zdjęć, które robiliśmy sobie nawzajem. W końcu nie każdy może usiąść w kabinie samolotu myśliwskiego F-16. W dniu 20 grudnia na zajęcia do Centrum Szkolenia Inżynieryjno-Lotniczego w Dęblinie ruszają drugie klasy naszej szkoły. Zapewne znowu nie zabraknie uśmiechów z dobrze spędzonego czasu.
Twoja krew, moje życie
Twoja krew, moje życie - pod takim hasłem odbyła się 12 grudnia w naszej szkole kolejna już akcja krwiodawstwa zorganizowana współnie z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa (RCKiK) w Lublinie.
Odbiorcami krwi i jej składników są szpitale, kliniki oraz instytuty dokonujące tysięcy skomplikowanych operacji, przeszczepów i innych zabiegów, do przeprowadzenia których niezbędna jest krew – bezcenny, niezastąpiony lek – dar serca. W ciągu roku w Polsce konieczne jest dokonanie ok. 1,5 mln. przetoczeń krwi (transfuzji) ratujących życie i zdrowie ludzkie.
Serdecznie gratulujemy i dziękujemy wszystkim, którzy oddawali honorowo krew dla ratowania życia oraz zdrowia pacjentów. relacja FOTO na naszym Facebooku
"Wigilia Podlaska"
Przez 3 dni w naszej szkole gościliśmy uczestników 29 sesji Krajowej Komisji Humanistycznej Inicjatyw Edukacyjnych Zarządu Krajowego Towarzystwa Uniwersytetów Ludowych. Sesja tematyczna „Wigilia Podlaska” zgromadziła gości z Polski Ukrainy i Białorusi. Uczestnicy mogli również przyjrzeć się ciekawej ziemi łukowskiej zwłaszcza, że obchodzimy rok sienkiewiczowski. Bogaty program nie pozwolił uczestnikom nawet na chwilę wytchnienia. W organizację sesji zaangażował się Urząd Gminy Krzywda. Uczestnicy zachwyceni gościnnością i dużymi pozytywnymi zmianami w naszym środowisku obiecywali powrót w te strony. Wspólnie spędzony czas przy stole wigilijnym, wspólne kolędowanie i odwiedzanie nowych miejsc pozwoliło nam na wydobywanie z siebie możliwości twórczych zgodnie z główna zasadą Towarzystwa Uniwersytetów Ludowych.
Inicjatorem całego przedsięwzięcia był emerytowany nauczyciel naszego Zespołu Szkół Pan Henryk Milanowicz.