Zakończenie roku szkolnego 2015-2016
Ponad 360 tysięcy uczniów z województwa lubelskiego w miniony piątek rozpoczęło wakacje. Wśród nich byli uczniowie naszej szkoły. 24 czerwca uczniowie udali się na zasłużony wakacyjny wypoczynek. Zanim nastąpiła ta chwila wszyscy uczestniczyliśmy w uroczystej akademii z okazji zakończenia roku szkolnego 2015/2016. Na akademii gościliśmy Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Łukowie st. bryg. Tomasza Majewskiego, przedstawicieli policji: Komendanta Powiatowego Policji w Łukowie insp. Ryszarda Szklarza, oraz podinsp. Andrzeja Dudzika, oraz przedstawicieli Starostwa Powiatowego w Łukowie: przewodniczącego Rady Powiatu Tadeusza Brzozowskiego i kierownik biura Rady Powiatu Marcina Tomczaka. Miło nam było także gościć przybyłych na uroczystość rodziców uczniów.
Na początku uroczystości głos zabrała pani dyrektor, kierując ciepłe słowa pod adresem uczniów i nauczycieli, dziękując wszystkim za udany rok szkolny. Była to także okazja do nagrodzenia najlepszych uczniów za wybitne osiągnięcia w mijającym roku. Odebrali oni nagrody rzeczowe i gratulacyjne dyplomy. Uczniowie klas mundurowych za spełnienie określonych wymogów nagrodzeni byli kolejnym stopniem awansu. Część artystyczna akademii przygotowana była pod kierownictwem pani Izabeli Kępki, w której uczniowie, w sposób humorystyczny, podsumowali mijający rok szkolny. Później uczniowie po raz ostatni w tym roku szkolnym udali się do klas na spotkanie ze swoimi wychowawcami.
Młodzieży życzymy przede wszystkim bezpiecznego wypoczynku i chętnego powrotu do szkoły.
Zjazd Absolwentów 2016
Za nami X Zjazd Absolwentów naszej szkoły. Zjazd połączony był z jubileuszem powstania szkoły. To już 70 lat historii, tradycji, wspomnień. Ponad 200 osób - absolwentów, gości, emerytowanych i aktualnych nauczycieli, uczestniczyło w obchodach święta naszej szkoły. Każdy, kto przybył w sobotę 18 czerwca na zjazd, szukał wśród gości znajomych ze szkolnych czasów. Nie zabrakło radosnych spotkań koleżeńskich, wspomnień, łez wzruszeń i dobrej zabawy.Początkiem spotkania była uroczysta Msza św. w intencji żyjących i zmarłych absolwentów oraz nauczycieli. Po Mszy odsłonięty został pamiątkowy kamień upamiętniający historię szkoły oraz kolejnych dyrektorów. Oficjalne rozpoczęcie zjazdu rozpoczęło się o godzinie 1400, w którym odbyło się powitanie uczestników. Ciepłe słowa do zebranych skierowali zaproszeni goście: poseł na Sejm RP - Krzysztof Głuchowski, Lubelski Kurator Oświaty - Teresa Misiuk, przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego X Zjazdu Absolwentów - Barbara Kot, starosta łukowski - Janusz Kozioł, wójt gminy Krzywda - Jerzy Kędra, oraz dyrektor naszej szkoły Marianna Brzozowska – Skwarek. Kierownik Delegatury Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego w Białej Podlaskiej Pani Małgorzata Bogusz odczytała list od Wicewojewody Lubelskiego Roberta Gmitruczuka. Emerytowani i aktualni pedagodzy uhonorowani zostali listami gratulacyjnymi. Nasza młodzież w części artystycznej przedstawiła historię szkoły i jej uczniów. Nie zabrakło również indywidualnych przemówień i wspomnień. Następnie uczestnicy zwiedzili pomieszczenia szkoły, gdzie zgromadzono stare fotografie z lat szkolnych. Był to czas na osobiste powitania i wspomnienia.
Z okazji 70 jubileuszu szkoły i X Zjadu Absolwentów napłynęły do szkoły listy gratulacyjne i podziękowania. Prezentujemy kilka z nich.
"Jak nie czytam, jak czytam"
W ramach ogólnopolskiej akcji "Jak nie czytam, jak czytam" w piątek 10 czerwca o godz. 10.00 uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół w Radoryżu Smolanym czytali przyniesione lub wypożyczone swoje ulubione ksiażki. Akcja miała na celu promocję czytania książek wśród uczniów, inicjowanie mody na czytanie, pokazanie nieczytającym, iż czytanie to zjawisko powszechne wśród młodzieży, można się nim chwalić. Mamy nadzieję, że moda na czytanie przyczyni się do wzrostu czytelnictwa wśród tych uczniów, którzy są rzadkimi gośćmi w bibliotece.
Tego dnia także na lekcji języka polskiego uczniowie klasy I LO zaangażowali się w działania związane z akcją uświadamiając sobie i innym, że czytanie książek to nie tylko ślęczenie "za karę" nad lekturą szkolną, ale także dobra zabawa. fotorelacja
Brązowi medaliści ogólnopolskiego finału
Drużyna naszych chłopców, Sebastian Nowacki, Jacek Stachniak i Michał Niedziółka, zajęli trzecie miejsce w Ogólnopolskim Finale XXXIX Ogólnopolskich Zawodów Sportowo-Obronnych „SPRAWNI JAK ŻOŁNIERZE -2016”. Zawody odbyły się w Dęblinie w dniach od 7 do 9 czerwca. Rywalizowało szesnaście najlepszych reprezentacji szkół z całego kraju. Nasi chłopcy reprezentowali województwo lubelskie. Młodzież musiała wykazać się bardzo dobrą kondycją fizyczną, znajomością topografii, celnie strzelać, potrafić udzielać pierwszej pomocy. Jest to bardzo duże osiągnięcie naszych chłopców w tegorocznym turnieju – pokonali wszystkie startujące drużyny z województwa lubelskiego oraz trzynaście najlepszych drużyn z całej Polski. Gratulujemy.
Lekcja w Dęblinie
8 czerwca uczniowie klas mundurowych naszej szkoły wraz z opiekunami - p. Krzysztofem Wardą i Waldemarem Komsta uczestniczyli w zajęciach wyjazdowych z przysposobienia wojskowego na obiektach 4 Skrzydła Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie. Młodzież, pod czujnym okiem instruktora z Kompani Reprezentacyjnej Sił Powietrznych uczestniczyła w zajęciach z musztry. Nasi uczniowie zwiedzili strzelnicę wojskową oraz wzięli udział w zajęciach, których tematem była budowa broni. Pod okiem instruktora uczniowie spróbowali swoich sił w rozkładaniu i składaniu karabinu KBK AK oraz pistoletu maszynowego PM-84 Glauberyt. Z pewnością nie będzie to nasza ostatnia wizyta w 4 Skrzydle Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie, zwłaszcza, że zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem naszych uczniów.
Zlot Klas Mundurowych - Ostróda 2016
W dniach 1 – 4 czerwca br. w Ostródzie, w ramach Targów Prooobronnych „Pro Defense 2016”, odbył się Zlot Klas Mundurowych, w którym udział wzięło kilkaset uczniów klas mundurowych z ponad 20 szkół z całej Polski. W spotkaniu młodzieży uczestniczyli także uczniowie naszych klas mundurowych. Celem Zlotu była integracja młodzieży kształcącej się w klasach o profilu mundurowym, wzmocnienie ich identyfikacji z tradycją i dziedzictwem narodu, budowa poczucia tożsamości narodowej członków organizacji proobronnych oraz upowszechnianie wartości partiotycznych. Uczestnicy, skoszarowani zostali na terenie obozu prowdzonym przez weteranów misji wojskowych. Przez cztery dni Zlotu, uczniowie mieli okazję uczestniczyć w Targach Proobronnych „Pro Defence 2016”, pokazie jednostki wojskowej płetwonurków bojowych, szkoleniu taktycznym prowadzonym przez byłych żołnierzy Jednostek Specjalnych GROM oraz szkoleniu poligonowym. Podczas zlotu zorganizowane zostały również zajęcia poligonowe, na których uczniowie doskonalili swoje umiejętności w zakresie fortyfikacji, taktyki oraz strzelectwa. Uroczystego przeglądu ZLOTU KLAS MUNDUROWYCH oraz otwarcia Targów „Pro Defence 2016”, dokonał Minister Obrony Narodowej Pan Antonii Macierewicz. Spotkanie młodzieży w Ostródzie to okazja do poszerzenia wiedzy na temat wyszkolenia, sposobów działania, taktyki i organizacji oraz wykorzystania najnowszych zdobyczy technologicznych w różnych formacjach mundurowych.
Turniej pod patronatem PZPN
Miniony weekend przebiegł pod znakiem piłki nożnej. 3 i 4 czerwca w naszej szkole odbył się Turniej Piłki Nożnej pod patronatem Polskiego Związku Piłki Nożnej. Była to już XIV edycja cieszącego się bardzo dużym zainteresowaniem turnieju. Tegoroczne rozgrywki zgromadziły 23 drużyny. Na boiskach swoje umiejętności pokazali zawodnicy w dwóch kategoriach wiekowych: 2003 i młodsi, oraz 2006 i młodsi.
Oprócz zawodników, ich trenerów i rodziców w trakcie rozgrywek gościliśmy przedstawicieli samorządu powiatowego, w osobach starosty powiatu łukowskiego Janusza Kozioła, wicestarosty Włodzimierza Wolskiego, radnego Rady Powiatu Ryszarda Żurka, Wójta gminy Krzywda Jerzego Kędry. Zawody odbywały się w ciągu dwóch dni: w piątek eliminacje w grupach oraz rozstrzygnięcie turnieju dla młodszych zawodników, w sobotę półfinały i finały dla starszych uczestników. Jak co roku najwięcej sportowych emocji przysporzyli najmłodsi adepci futbolu, a ich zaangażowanie, poziom wyszkolenia i pasja do piłki nożnej zachwycała widzów. W tej grupie pierwsze miejsce zajęła drużyna „DAF I” z Łukowa. Za nią uplasowały się drużyny "Kujawiak" Stanin i "DAF II" z Łukowa. Sobotnie rozgrywki to półfinały i finały starszych piłkarzy. Pasjonujący finał rozegrali piłkarze z Radoryża Smolanego i Huty Dąbrowy. O wyniku końcowym zadecydowały rzuty karne. W tych lepsi okazali się trampkarze z Huty Dąbrowy, tym samym zajmując pierwsze miejsce. Kolejne miejsca: Szkoła Podstawowa Radoryż Smolany, Szkoła Podstawowa Zagoździe, Szkoła Podstawowa Gózd. Najlepsze zespoły otrzymały okazałe puchary PZPN, medale i upominki rzeczowe. Dodatkowe nagrody powędrowały także do najlepszych piłkarzy, królów strzelców, najlepszych bramkarzy tego turnieju. Wszystkie drużyny otrzymały dyplomy gratulacyjne i upominki. Dziękujemy drużynom za wspaniałą zabawę w tych dniach, gratulujemy zaangażowania i serdecznie zapraszamy na jubileuszowy XV turniej za rok, w czasie którego także nie zabraknie wspaniałej gry i atmosfery.
Gimnazjada 2016
1 czerwca w naszej szkole odbyła się GIMNAZJADA. W tegorocznym spotkaniu gimnazjalistów można było zwiedzić obiekty naszej szkoły oraz zapoznać się z ofertą edukacyjną, wyposażeniem dydaktycznym oraz zasięgnąć informacji o funkcjonujących klasach mundurowych: policyjnej, ogólno-pożarniczej i wojskowej.
Niezmiernie miło nam było gościć gimnazjalistów, ich opiekunów, nauczycieli, wychowawców i rodziców. Nie zabrakło również przedstawicieli jednostek patronującym klasom mundurowym: Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Łukowie kom. Leszek Misiak, podinspektor Policji - Andrzej Dudzik, Komendant Powiatowy Państwej Straży Pożarnej - st. bryg. Tomasz Majewski, oraz przedstawiciel dowództwa 4 Skrzydła Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie – major Grzegorz Grabarczuk. Starostwo Powiatowe reprezentował dyrektor Powiatowego Zespołu Oświatowego Krzysztof Konstanty, oraz członek Rady Powiatu Ryszard Żurek, a Gminę Krzywda wójt Jerzy Kędra.
Na początek uczniowie klas policyjnych przedstawili pokaz samoobrony, z kolei nasi „wojskowi” zaprezentowali się w efektownym pokazie musztry paradnej. Gimnazjada to czas zabawy i rozrywki – zwłaszcza 1 czerwca. W tym czasie nie zabrakło różnych konkurencji sportowych, wiedzowych i artystycznych w których uczestniczyli gimnazjaliści. Uczestnicy rywalizowali między sobą między innymi: w konkursie ortograficznym, konkursie języka rosyjskiego, konkursie „Jeden z niewielu”- oryginalnej odmiany turnieju „Jeden z dziesięciu”. Dużo pozytywnych emocji i dobrego humoru dostarczyły konkurencje sportowe: żonglerka piłką, skok w dal, przeciąganie liny, turniej bilarda i strzelecki oraz wiele innych. Gimnazjaliści brali także udział w konkursie „karaoke” i „Stand up – zabij mnie śmiechem”, gdzie pokazali swoje umiejętności kabaretowe. Rywalizacja wyłoniła zwycięzców w każdej konkurencji. Zwycięzcy otrzymali w nagrodę dyplomy i upominki rzeczowe, a wszyscy uczestnicy wywieźli miłe wspomnienia i wspaniały humor.