Konferencja dla rolników
19 marca w naszej szkole odbyła się konferencja dla rolników. Pani Katarzyna Gajownik- Łazuga, przedstawiciel Lubelskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Końskowoli, przedstawiła możliwości korzystania z funduszy europejskich, jakie daje Program Rozwoju Obszarów Wiejskich w latach 2014-2020. Konferencja zorganizowana była dla osób pragnących skorzystać z finansowania działalności rolniczej oraz pozarolniczej. Uczestnikami konferencji byli słuchacze rolniczych kursów kwalifikacyjnych prowadzonych w naszej szkole, okoliczni młodzi rolnicy oraz osoby doświadczone w prowadzeniu gospodarstw rolnych. Pani prelegent omówiła działania towarzyszące PROW w latach 2014-2020 oraz przedstawiła warunki, jakie muszą spełnić osoby przystępujące do programów. Słuchacze zainteresowani byli możliwościami finansowania działalności rolniczej dla młodych rolników, finansowania modernizacji produkcji rolnej, oraz działalności pozarolniczej. Konferencja spotkała się z dużym zainteresowaniem o czym świadczyło liczne grono zgromadzonych oraz liczba pytań i wątpliwości na które musiała odpowiedzieć prowadząca.
Nasza szkoła na Targach Edukacji i Pracy
17 marca po raz szósty w Zespole Szkół nr 1 w Łukowie odbyły się Targi Edukacji i Pracy. Jest to coroczna inicjatywa organizowana przez Powiatowy Urząd Pracy w Łukowie i szkołę. Targi to miejsce i czas, gdzie swoje oferty przedstawiają pracodawcy oraz szkoły ponadgimnazjalne i uczelnie wyższe. Tego dnia z ofertą szkół powiatu łukowskiego mogą zapoznać się uczniowie szkół gimnazjalnych. Swoje stanowisko w czasie targów miała również nasza szkoła. Nasi uczniowie wraz z nauczycielami przedstawili kierunki kształcenia w roku szkolnym 2017/2018. W nowym roku szkolnym uczniowie mogą zdobywać wiedzę w klasach mundurowych: policyjnej, pożarniczej i wojskowej. Trzyletni okres kształcenia w naszej szkole jest przygotowaniem do pracy w służbach mundurowych.
Porozumienie z Komendą Powiatową Policji w Łukowie
15 marca 2017 roku dyrektor Zespołu Szkół im. Wł. Tatarkiewicza w Radoryżu Smolanym Pani Marianna Brzozowska – Skwarek oraz Komendant Powiatowy Policji w Łukowie insp. Ryszard Szklarz podpisali porozumienie o współpracy w zakresie funkcjonowania w szkole klas o profilu policyjnym. Stanowi ono kontynuację porozumienia z 2010 roku, zawartego pomiędzy Komendą Powiatową Policji w Łukowie a szkołą.
Na podstawie zawartego porozumienia Komendant Powiatowy Policji w Łukowie będzie nadal obejmował patronatem działania szkoły związane z prowadzeniem innowacji pedagogicznej „Edukacja o Policji”. Jej celem jest kształtowanie właściwych postaw moralnych i patriotycznych wśród młodzieży, a także uniwersalnych kompetencji społecznych niezbędnych do wykonywania zawodu policjanta.
Czytaj więcej: Porozumienie z Komendą Powiatową Policji w Łukowie
Ogólnopolski Turniej klas Policyjnych
W dniu 15 marca 2017 roku uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w eliminacjach Ogólnopolskiego Turnieju Klas Policyjnych organizowanego przez Szkołę Policji w Pile. Z uwagi na bardzo duże zainteresowanie turniejem eliminacje prowadzono jednocześnie w kilku szkołach Policji. Nam przypadło w udziale gościć w Centrum Szkolenia Policji w Legionowie. Szkołę reprezentowali uczniowie klasy IIp Karolina Latuszek, Patrycja Osiak, Przemysław Rygielski oraz Arkadiusz Goławski. Ich zadaniem było rozwiązanie testu wiedzy o Policji, który zawierał 40 pytań. Obejmował on historię tej formacji od 1918 roku, uprawnienia i obowiązki policjanta, wyposażenie i umundurowanie, środki przymusu bezpośredniego stosowane przez policjantów, postępowanie kwalifikacyjne dla kandydatów do służby, przebieg służby policjanta oraz wybrane zagadnienia z przepisów ruchu drogowego. Każdy z uczniów pracował samodzielnie nad testem. Liczy się suma punktów uzyskanych przez wszystkich zawodników. Wyniki eliminacji zostaną ogłoszone pod koniec marca. Na ogólną liczbę 88 reprezentacji na miejsce w finale może liczyć tylko 22 z nich. Trzymajmy więc nadal kciuki za naszych reprezentantów.
Wycieczka do Warszawy
W dniu 14 marca 2017 roku uczniowie I i II klasy policyjnej wyjechali na wycieczkę do Warszawy. Tym razem ich celem było Policyjne Centrum Edukacji Społecznej oraz Muzeum Katyńskie. Wizytę rozpoczął wykład na temat zagrożeń w sieci i na różnych portalach społecznościowych. Prowadził go sam Dyrektor Biura do Walki z Cyberprzestępczością Komendy Głównej Policji. Uczniowie mogli dowiedzieć się na temat zagrożeń, jakie na nich czyhają w sieci komputerowej. Szczególne zainteresowanie wzbudziło udostępnianie własnego wizerunku, nękanie i poniżanie w sieci, ochrona własnego komputera przed złośliwym oprogramowaniem. Następnie uczniowie wysłuchali wykładu na temat przedwojennej Policji, w tym służby pierwszych kobiet w Policji, obejrzeli prezentacje multimedialne, film oraz zwiedzili poszczególne wystawy. Można było również usiąść w zrekonstruowanym gabinecie Komendanta Głównego Policji Państwowej. W Muzeum Katyńskim na uczniów czekał sam kustosz muzeum. W bardzo ciekawy sposób, z pasją opowiedział i oprowadził zwiedzających po muzeum. Mówił o dokonanym w 1940 roku przez Rosjan mordzie na 22 tysiącach polskich oficerów, policjantów, żołnierzy Korpusu Ochrony Pogranicza, Żandarmerii Wojskowej, funkcjonariuszy Służby Więziennej. Wszyscy zginęli od strzału w tył głowy, a zwłoki zakopano w specjalnie do tego przeznaczonych dołach. „Był policjantem, wystarczy by go rozstrzelać” – to słowa majora NKWD z Kalinina. Zamordowano tam blisko 6 tysięcy samych policjantów, a zwłoki wrzucano do dołów w Miednoje. Znajduje się tam obecnie cmentarz wojenny polskich policjantów. Po zajęciu przez Rosjan największej i najnowocześniejszej szkoły dla szeregowych Policji w Mostach Wielkich, wszystkich kursantów i kadrę dydaktyczną szkoły zgromadzono na dziedzińcu szkoły i niezwłocznie rozstrzelano. Uczniowie mogli obejrzeć rzeczy osobiste zamordowanych, strzępy mundurów znalezione podczas ekshumacji grobów. Wyjątkowość tego miejsca podkreśla epitafium katyńskie, gdzie na tablicach umieszczone są nazwiska pomordowanych osób. Jest ich tak wiele, a jeszcze kilka stoi pustych, bo nie wszystkie zwłoki zidentyfikowano. To była wzruszająca i pouczająca lekcja historii.
Dzień kobiet
8 marca wszystkie kobiety i dziewczęta mogą poczuć się wyjątkowo, ponieważ ten dzień to ich święto. Męska część naszej szkoły postanowiła uczynić ten dzień jeszcze bardziej wyjątkowym i zorganizować dla pań miłą niespodziankę. 10 marca nasi panowie przygotowali niesamowitą akademię. Panowie, pod nadzorem panów Włodzimierza Sułkowskiego i Mirosława Kardasa, wyśpiewali naszym wszystkim paniom wspaniałe życzenia, chwaląc w swych tekstach zalety płci pięknej. Usłyszeliśmy miłe i niestety prawdziwe aforyzmy na temat pań, jednak najwięcej pozytywnych emocji i humoru dostarczyła zebranym „Randka w ciemno”. Na zakończenie nasi panowie złożyli wszystkim paniom i koleżankom serdeczne życzenia. Organizatorzy bardzo się postarali aby uśmiech tego dnia zagościł na twarzach piękniejszej części naszej szkolnej społeczności.
„Wyklęci – Niepokonani Ziemi Łukowskiej”
1 marca obchodzony był Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Od 2011roku w tym dniu w całym kraju odbywają się uroczystości mające na celu upamiętnienie zasług organizacji i grup niepodległościowych, które po zakończeniu II wojny światowej zdecydowały się na podjęcie nierównej walki o suwerenność i niepodległość Polski z komunistyczną władzą. Uczestnicy uroczystości oddają w tym dniu hołd poległym i pomordowanym oraz wszystkim więzionym i prześladowanym członkom zbrojnego podziemia antykomunistycznego.
Turniej Wiedzy Pożarniczej
7 marca w Sali Konferencyjnej im. Jana Pawła II Starostwa Powiatowego w Łukowie odbyły się eliminacje powiatowe Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej. Miło jest nam poinformować że III miejsce w swojej kategorii wiekowej zajął nasz uczeń Michał Niedziółka. Michał wykazał się znajomością przepisów i umiejętności w zakresie ochrony ludności, ekologii, ratownictwa i ochrony przeciwpożarowej. Nie obce mu okazały się zasady postępowania na wypadek pożaru, praktyczne umiejętności posługiwania się podręcznym sprzętem gaśniczym, wiedza na temat techniki pożarniczej, organizacji ochrony przeciwpożarowej oraz historia i tradycja ruchu strażackiego. Przypominamy że w ubiegłorocznej edycji turnieju Michał również stawał na podium. Gratulujemy.