Koncert zespołu LIMBOS
16 lutego odbył się koncert grupy muzycznej LIMBOS. Muzycy prezentują instrumentalne i wokalno-instrumentalne wersje utworów klasycznych, jazzowych, latynoskich, bluesowych i rockowych z Polski, Europy i całego świata wzbogacone o opowieści na temat historii muzyki. Celem koncertów jest nie tylko edukacja, ale również uwrażliwienie na piękno muzyki i przekazanie słuchaczom pozytywnych emocji. Uczniowie mogli posłuchać utworów Beatles-ów, muzyki przewodniej z filmów „Stawka większa niż życie” oraz „Rocky” i wiele innych. Prowadzący koncert, pan Wiesław Miadziółko, przez każdym z utworów dokonywał wnikliwej charakterystyki, dzięki temu odbiorca miał możliwość poznania okoliczności powstania utworu oraz zastanowienia się nad jego przekazem. Emocja oraz dobra zabawa towarzyszyły do samego końca koncertu.
Dzień otwarty w WSEiI w Lublinie
15 lutego uczniowie klas III naszej szkoły uczestniczyli w dniach otwartych Wydziału Administracji i Ekonomii oraz Transportu i Informatyki Wyższej Szkoły Ekonomii i Innowacji w Lublinie. Przyszli studenci mogli dowiedzieć się, jak założyć i prowadzić własny biznes internetowy, zbadać swoje predyspozycje menedżerskie czy potrenować umiejętność zarządzania prowadząc własne przedsiębiorstwo w formie gry symulacyjnej. Naszym uczniom najbardziej spodobały się prezentacje możliwości wariografu oraz pogadanka na temat tego, jaką drogę życiową obrać po otrzymaniu świadectwa dojrzałości.
Awanse w klasach mundurowych
14 lutego 31 uczniów naszej szkoły awansowało na kolejny stopień kadeta. W tym dniu gościliśmy przedstawicieli powiatu łukowskiego: Starostę Łukowskiego Janusza Kozioła, oraz członka zarządu powiatu łukowskiego Andrzeja Wisińskiego. Na uroczystość przybyli również przedstawiciele policji: Komendant Powiatowy Policji w Łukowie insp. Ryszard Szklarz oraz podinsp. Andrzej Dudzik, przedstawiciele straży pożarnej: Komendant Powiatowy PSP w Łukowie st. bryg. Tomasz Majewski i kpt. Sylwester Goławski, oraz przedstawiciele Centrum Szkolenia Inżynieryjno – Lotniczego w Dęblinie: mjr Marek Przedpełski i st. chor. sztab. Tadeusz Matuszyk.
Awanse na kolejne stopnie to nagroda za dobre wyniki w nauce, wysoką frekwencję i dobre zachowanie. Nominacje naszym kadetom wręczali zaproszenie goście oraz dyrekcja szkoły.
Zgodnie ze regulaminem funkcjonowania klas mundurowych uczniowie w ciągu trzech lat nauki zdobywają kolejne stopnie kadeta. Awanse na kolejne stopnie otrzymują Ci, którzy wyróżniają się dobrymi wynikami w nauce i nienagannym zachowaniem oraz spełniają warunki przewidziane w regulaminie. Wszystkim kadetom klas mundurowych gratulujemy i życzymy dalszych nominacji.
XVI Wojewódzki Konkurs Wiedzy Obronnej i Ochrony Ludności – 2017
W dniu 9 lutego 2017 roku uczniowie naszej szkoły: Michał Niedziółka, Sebastian Nowacki i Bartosz Sowa wzięli udział w półfinale wojewódzkim XVI Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy Obronnej i Ochrony Ludności – 2017, organizowanym przez Kuratorium Oświaty w Lublinie. W etapie tym uczestnicy 14 drużyn (szkół) z terenu woj. lubelskiego rozwiązywali jednocześnie zadania testowe, przeprowadzone w systemie on-line, sprawdzające wiedzę z zakresu: edukacji dla bezpieczeństwa, zadań obrony cywilnej i zarządzania kryzysowego oraz udzielania pomocy przedlekarskiej. Punkty uzyskane przez poszczególnych zawodników zespołu stanowiły punktację drużyny. Zgodnie z komunikatem wydanym przez organizatora konkursu nasza drużyna została zakwalifikowana do finału wojewódzkiego, który odbędzie się na początku marca 2017 roku. Cieszymy się, że Bartek, Michał i Sebastian znaleźli się wśród najlepszych w województwie, godnie reprezentując Zespół Szkół im. Władysława Tatarkiewicza w Radoryżu Smolanym i życzymy im sukcesu w finale.
Siatkówka dziewcząt
W piątek 10 lutego w Szkole Podstawowej w Radoryżu Smolanym odbyły się powiatowe rozgrywki piłki siatkowej dziewcząt w ramach Licealiady 2016/17. Nasza reprezentacja w składzie: Kruk Dagmara, Kamińska Martyna, Wierzchowska Aleksandra, Osiak Patrycja, Krycza Ilona, Ładna Kinga, Izdebska Izabela, Wajszczuk Sandra i Golanko Kamila zajęła I miejsce w grupie pokonując LO nr 1, IV LO, i ZS Nr2. Dziewczyny awansowały do turnieju finałowego, (20 lutego w łukowskim Medyku),w którym zagrają o finał z ZS Nr1. Mamy nadzieję, że dziewczyny wygrają ten mecz i zagrają w finale, a potem pojadą na rozgrywki rejonowe. Życzymy zwycięstwa i trzymamy kciuki.
Honorowe krwiodawstwo
Honorowe krwiodawstwo jest szlachetnym, bezinteresownym działaniem na rzecz innych ludzi. Krew ratuje życie, a życie to przecież najpiękniejszy dar. W dniu 07 lutego 2017 roku do takich działań po raz kolejny włączyli się nasi uczniowie. 15 osób stawiło się w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa w Łukowie. Wszyscy zakwalifikowani przez lekarza oddali krew, która na co dzień jest bardzo potrzebna w polskich szpitalach. Na pytanie dlaczego to robią odpowiadali, że warto pomagać innym. Uczniowie realizują w szkole innowację pedagogiczną związaną z przyszłą pracą w Policji, Państwowej Straży Pożarnej i Wojsku. Honorowe krwiodawstwo w naszej szkole pełni więc rolę edukacyjną i wychowawczą młodego człowieka. Od ludzi w mundurach oczekujemy pomocy. Przed uczniami jeszcze daleka droga do założenia munduru policjanta, strażaka, żołnierza. Niemniej jednak pomagać innym mogą już teraz oddając krew. To wielka satysfakcja, że bierze się udział w przedsięwzięciu, które ratuje zdrowie i życie innych, zupełnie nieznanych nam osób.
Szkolenie z łączności
W dniu 1 lutego 2017 roku w naszej szkole kolejny raz gościliśmy żołnierzy z zaprzyjaźnionego 4. Skrzydła Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie oraz po raz pierwszy z 41. Bazy Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie. Mjr. Grzegorz Grabarczuk i por. Kacper Mazurek w ramach szkolenia z profilaktyki i dyscypliny wojskowej przedstawili zagadnienia dotyczące odpowiedzialności dyscyplinarnej i karnej żołnierza za naruszenie prawa. Omówili, w związku z tym, rodzaje kar i środków dyscyplinarnych stosowanych wobec żołnierzy Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej oraz jakie uprawnienia przysługują żołnierzowi w trakcie postępowania dyscyplinarnego.
Następnie z bardzo dużym zainteresowaniem uczniowie wysłuchali pogadanki dotyczącej działań podejmowanych przez Wojsko Polskie w przypadku odzyskiwania personelu wojskowego, który może być uprowadzony lub losowo zaginąć w związku z uczestniczeniem naszej armii w misjach sojuszniczych i koalicjach poza granicami kraju. Działania te określane są skrótem SERE, utworzonym od pierwszych liter wyrazów: SURVIVAL (przetrwanie w ekstremalnym środowisku), EVASION (unikanie przechwycenia przez potencjalnego przeciwnika), RESISTANCE (przeciwdziałanie wykorzystaniu w przypadku przechwycenia), ESCAPE (ucieczka z zamiarem połączenia się z macierzystą strukturą).
Druga część dzisiejszego szkolenia poświęcona była działaniom praktycznym w ramach szkolenia łącznościowego. Plut. Paweł Rudawski i kpr. Paweł Bąkała z 41. Bazy Lotnictwa Szkolnego omówili podstawy organizacji łączności w Wojsku Polskim a następnie praktycznie, wspólnie z uczniami realizującymi innowację „Przysposobienie wojskowe” rozwijali i budowali przewodową linię łączności radiowej. Możliwość prowadzenia rozmów telefonicznych poprzez własnoręcznie zbudowaną sieć bezpośrednio połączonych ze sobą aparatów telefonicznych była niewątpliwie jedną z większych atrakcji dzisiejszego dnia.
Studniówka 2017
Jak co roku w naszej szkole odbył się długo oczekiwany przez wszystkich przyszłych maturzystów bal studniówkowy. Drugi rok z rzędu, studniówka odbyła się na sali okolicznościowej w Siedliskach. Pomimo że studniówka odbywała się poza murami szkoły nie stracono charakteru tej uroczystości. Tradycyjnie ten wyjątkowy wieczór rozpoczęto polonezem, ale nie zabrakło też innych tańców, na przykład belgijki czy kankana. Nie zabrakło także dostojnych gości: dyrekcji szkoły, nauczycieli, przedstawicieli służb mundurowych, ks. kanonika Mieczysława Milczarczyka oraz wójta gminy Krzywda Jerzego Kędry. Wspólna zabawa zaproszonych gości, rodziców i uczniów trwała do białego rana. To już kolejne klasy mundurowe, których uczniowie niedługo staną się absolwentami naszej szkoły. Uczniowie realizują innowacje pedagogiczne „Bezpieczeństwo i porządek publiczny”, „Ochrona przeciwpożarowa” i „Przysposobienie wojskowe”. Odbywa się to dzięki dobrej współpracy ze służbami mundurowymi. Młodzież podziękowała za tę współpracę, składając kwiaty na ręce przedstawicieli służb mundurowych obecnych na balu. Dzisiaj zostały już tyko fotografie i miłe wspomnienia. Wszyscy jednak zgodnie twierdzą że było „super”, i że bardzo chętnie powtórzyliby ten wieczór. Cóż, pozostało im mieć nadzieję, że za rok dostaną zaproszenie od uczniów klas drugich.