Spotkanie autorskie z Panem Jackiem Łapińskim
10 października do naszej szkoły przyjechał niecodzienny gość - Pan Jacek Łapiński, z wykształcenia prawnik, autor książek „Z uśmiechem Ci do twarzy”, „Dlaczego warto czytać?”, „Jak być lepszym w życiu prywatnym i zawodowym?”. Jest również podróżnikiem i pasjonatem psychologii pozytywnej. Podczas spotkania Pan Jacek Łapiński starał się przekonać młodzież, że bez względu na to, czy chcą być żołnierzem, policjantem, strażakiem czy kimś innym, to wymagane jest poświęcenie czasu na własny rozwój, a to wiąże się z czytaniem.
Czy uczniowie wezmą sobie radę doświadczonego pisarza pod rozwagę? Czy ci, którzy niewiele (lub w ogóle) nie czytają, podejmą takie wyzwanie? Czas pokaże…Na zakończenie spotkania autor złożył uczniom życzenia:– Cieszcie się młodością, ale też pamiętajcie, że trzeba znaleźć czas na swoje pasje, na czytanie, by kiedyś w przyszłości móc się przyznać przed samym sobą, że jest się spełnionym człowiekiem.
IX Regionalna Olimpiada Wiedzy o Zdrowiu Psychicznym
Dnia 30.09.2022 odbył się etap powiatowy IX Regionalnej Olimpiady Wiedzy o Zdrowiu Psychicznym. Naszą szkołę reprezentowały trzy uczennice, które w etapie szkolnym otrzymały najwyższą liczbę punktów: Dominika Makuła , Martyna Gil, Weronika Szczygielska. Dziewczęta bardzo dobrze poradziły sobie z testem, ale trochę im zabrakło żeby przejść do kolejnego etapu. Trzymamy kciuki, żeby udało się w przyszłym roku!
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania i Światowy Dzień Serca.
Głównym założeniem akcji jest promocja wśród uczniów literatury i czytelnictwa, a także poszerzanie ich wiedzy na temat serca. Czytaliśmy z SERCEM i o SERCU .
Głośne czytanie jest motywem przewodnim święta oraz okazją do budowania wiązi i wspólnego spędzania czasu. W związku z tym 29 września nasza szkoła przyłączyła się do akcji Ogónopolskiego Dnia Głośnego Czytania i Światowego Dnia Serca. Z tej okazji na pierwszwj lekcji uczniowie głosno odczytali „Romantyczność” Adama Mickiewicza. Na czwartej godzinie lekcyjnej przedstawiciele poszczególnych klas spotkali się w świetlicy szkolej aby obejrzeć scenkę pt. „Z wizytą w pracowni złamanych serc”, a następnie wysłuchaliśmy urywków ulubionych książek, które z pewnością zaciekawiły słuchaczy i sprawiły, że z pewnością sięgną do całej lektury.
Dzień Języków Obcych 2022
26 września został ogłoszony przez Radę Europy Europejskim Dniem Języków. Jego najważniejszymi przesłaniami są: różnorodność językowa, wielojęzyczność i nauka języków obcych przez całe życie. Wydarzenie to ma również podkreślić znaczenie wszystkich języków jakimi porozumiewamy się w Europie. Na świecie używanych jest ponad 7 tysięcy języków. To ważne dziedzictwo świadczące o naszej tożsamości, dlatego Rada Europy kieruje do nas apel o podejmowanie nauki większej liczby języków i to niezależnie od wieku uczących się oraz formy kształcenia – szkolnej czy pozaszkolnej. Rada Europy w przekonaniu, że różnorodność językowa stanowi narzędzie, dzięki któremu możliwe jest osiągnięcie większego wzajemnego zrozumienia pomiędzy poszczególnymi kulturami, oraz że różnorodność językowa stanowi kluczowy czynnik bogatego dziedzictwa kulturowego naszego kontynentu, podejmuje starania mające na celu promowanie wielojęzyczności na terenie całej Europy.
W związku z tym nasza szkoła włączyła się w promowanie wielojęzyczności i różnorodności kulturowej poprzez różne aktywności, które miały miejsce w ostatnich dniach na terenie naszej szkoły. Mieliśmy okazję zaprezentować się w strojach nawiązujących do barw flag wylosowanych krajów, a całość została uwieczniona na zdjęciach kolorystycznie symbolizujących różne narodowości. Ponadto uczniowie nagrali filmiki, w których zaprezentowali podstawowe zwroty i wyrażenia w różnych językach. Dodatkowym akcentem były Klasowe Rozgrywki Językowe, w których tytuł Najbardziej Wielojęzycznej Klasy zdobyła klasa III OPW. Ponadto, reprezentacje poszczególnych klas rozwiązały quiz językowy na platformie Socrative, co najlepiej powiodło się klasie IIIp. Z kolei w rywalizacji na najlepszy filmik językowy decyzją szkolnej społeczności wygrała klasa IVp.
Wojskowy Dzień Szkoleniowy
Uczniowie z Oddziałów Przygotowania Wojskowego rozpoczęli w nowym roku szkolnym cykl szkoleń praktycznych, prowadzonych przez żołnierzy jednostki patronackiej. Zajęcia będą odbywały się dwa razy w miesiącu na terenie jednostki wojskowej oraz Szkoły. Celem takich zajęć jest nabycie przez kadetów umiejętności z zakresu taktyki, topografii, OPBMR, wyszkolenia strzeleckiego, medycznego oraz musztry.
Każdy z kadetów klas wojskowych jest obowiązany w każdej klasie odbyć szereg takich szkoleń. Ich podsumowaniem jest egzamin praktyczny w postaci pętli taktycznej, organizowany w klasie czwartej.
Obóz szkoleniowy dla klasy wojskowej.
W dniach 19 -23 września 2022 r. grupa 26 kadetów klasy czwartej o profilu wojskowym uczestniczyła w obozie szkoleniowym, który odbył się na terenie 23 bialskiego batalionu lekkiej piechoty w Białej Podlaskiej.
Po rozbiciu obozowiska namiotowego uczniowie przystąpili do realizacji bloków szkoleniowych, które w sumie obejmowały 50 godzin ćwiczeń praktycznych, określonych programem Ministerstwa Obrony Narodowej.
Kadeci doskonalili swoje umiejętności z zakresu musztry indywidualnej i zespołowej, regulaminów wojskowych, szkolenia strzeleckiego, szkolenia medycznego, topografii oraz zielonej taktyki. Odbyli również marsz kondycyjny na 12 kilometrów.
Zajęcia prowadzili żołnierze z 23 bialskiego batalionu lekkiej piechoty. Obóz został sfinansowany ze środków Ministerstwa Obrony Narodowej.
Dzięki takim szkoleniom po zakończeniu nauki w szkole średniej każdy kadet klasy wojskowej będzie mógł odbyć skrócone 12 dniowe szkolenie podstawowe, zakończone złożeniem przysięgi wojskowej. Kandydaci do akademii wojskowych otrzymają również dodatkowo 10 punktów w rekrutacji na te uczelnie.
100 lat Ochotniczej Straży Pożarnej w Radoryżu Kościelnym
W dniu 18 września bieżącego roku delegacja naszej szkolnej osp wraz z pocztem proporcowym MDP na zaproszenie osp Radoryż Kościelny uczestniczyła w uroczystości jubileuszu stulecia istnienia tej jednostki. Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 1200 uroczystą mszą świętą, a po jej zakończeniu poświęcono sztandar oraz nowy pojazd ratowniczo-gaśniczy . Na placu przed remizą osp odbyła się uroczysta zbiórka, podczas której wręczony został sztandar osp Radoryż Kościelny ufundowany przez mieszkańców oraz uhonorowano odznaczeniami zasłużonych strażaków z tej jednostki. Z-ca Lubelskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP w Lublinie st. bryg. Mirosław Bury w asyście komendanta powiatowego PSP w Łukowie bryg. Pawła Wysokińskiego przekazał kluczyki do średniego samochodu ratowniczo-gaśniczego zakupionego ze środków MSWiA oraz środków gminy Krzywda i środków własnych jednostki Prezesowi osp. Oficjalna część uroczystości zakończyła się występem orkiestry dętej osp Stoczek Łukowski.
Życzymy kolejnych 100 lat zasłużonej jubilatce.