Dzień Patrona Szkoły
Kwiecień to miesiąc urodzin i śmierci filozofa -Władysława Tatarkiewicza, dlatego tradycją naszej szkoły stało się obchodzenie w tym czasie Dnia Patrona.
Jest to doskonała okazja do tego, aby wskazać młodzieży wzorzec do naśladowania oraz popularyzować twórczość oraz wartości , które głosił nasz patron szkoły. Był on człowiekiem otwartym, tolerancyjnym, a przede wszystkim okazującym szacunek drugiemu człowiekowi.
Uroczyste spotkanie rozpoczęło się wprowadzeniem sztandaru i odśpiewaniem hymnu narodowego. Następnie zaproszony gość, Pan Cezary Kalita- filozof, wprowadził nas w czasie wykładu przeplatanego dygresjami, w klimat filozofów między innymi Epikura, Tatarkiewicza.
Kluczem do całokształtu życia wykładowca uważał holistyczne podejście do edukacji, intelektualny, fizyczny i emocjonalny rozwój.
Na zakończenie spotkania odbyło się wręczenie nagrody „Konkursu Wiedzy o Patronie Szkoły”. Tegoroczną laureatką była uczennica klasy I OPW – Matylda Sosnowska.
Uczniowie przygotowali również gazetkę na temat życia i twórczości Władysława Tatarkiewicza, a w bibliotece pojawiła się wystawka na temat patrona.
Konkurs plastyczny
13 kwietnia 2023 roku w Galerii PROwizorium w Łukowskim Ośrodku Kultury odbyło się uroczyste podsumowanie konkursu plastycznego na kolaż „Patrz co czuję. Nastroje i czucia…Wisławy”. Wśród laureatów znaleźli się nasi uczniowie klasy IIopw Patrycja Lewandowska i Łukasz Pogonowski, których prace spotkały się z uznaniem jury. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Wsparcie finansowe dla szkolnej OSP
W dniu 13 kwietnia b.r w sali konferencyjnej im. Jana Pawła II w Łukowie podpisane zostały umowy na realizację zadań publicznych przez ochotnicze straże pożarne (osp) pod wspólną nazwą „Wspieranie działalności ruchu strażackiego na terenie powiatu łukowskiego”.
Jest to efekt wyboru przez Zarząd Powiatu Łukowskiego ofert, jakie złożone zostały przez jednostki ochrony przeciwpożarowej, w tym przez naszą osp w „Otwartym konkursie ofert na realizację zadań publicznych w roku 2023 w zakresie ratownictwa i ochrony ludności” w ramach wsparcia finansowego dla organizacji pozarządowych (NGO).
Na naszą ofertę składa się zakup Kamizelki KED, zakup kamizelki do ćwiczenia w sytuacji zadławień Act Fast, zakup torby podstawowej OSP RO, zakup Modułowego Punktu Pierwszej Pomocy (ROSP), a następnie przeszkolenie użytkowników tego sprzętu, tj. członków osp, w tym MDP. W dalszej perspektywie przeszkoleni zostaną uczniowie naszej szkoły z klas pożarniczych, przysposobienia wojskowego, policyjnych i ogólnych oraz pracownicy szkoły. Całkowita wartość zadania wraz z wkładem własnym to 3160,00 zł , z czego 2510,00 pochodzić będzie z budżetu powiatu łukowskiego.
Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci
W ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci odwiedziliśmy dzieci z Zespołu Szkół w Krzywdzie. Młodzież naszej szkoły przeczytała bajkę „O wilku i siedmiu koźlątkach” dzieciom w grupach przedszkolnych i oddziałach przedszkolnych. Dzieci słuchały bajki z ogromnym zaciekawieniem. Dużym zainteresowaniem wśród dzieci cieszyło się malowanie twarzy wojskową farbą maskującą i przymierzanie hełmu wojskowego. Nie zabrakło również pytań do naszej młodzieży odnośnie zawodów mundurowych.
Spotkanie dało wiele radości zarówno dzieciom z Zespołu Szkół w Krzywdzie, jak i naszej młodzieży.
Wizyta podchorążych akademii wojskowych.
Marzeniem wielu kadetów klas mundurowych są studia na jednej z akademii wojskowych. O tym jak się przygotować do postępowania rekrutacyjnego opowiadali podchorążowie Akademii Wojsk Lądowych i Wojskowej Akademii Technicznej, którzy gościli w naszej szkole. Jednym z nich była nasza absolwentka Dominika, obecnie podchorąży pierwszego roku Akademii Wojsk Lądowych. Kadeci @Zespół Szkół im. Władysława Tatarkiewicza w Radoryżu Smolanym mogli między innymi dowiedzieć się, które przedmioty maturalne są punktowane na poszczególnych uczelniach, jak wygląda test sprawności fizycznej oraz jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej. Były również pytania dotyczące specjalności wojskowych na uczelni, kół zainteresowań oraz codziennego życia studenta. Z tegorocznego grona maturzystów do akademii wojskowych wybiera się kilkoro kadetów klasy wojskowej. Przypomnijmy tylko, że dzięki ukończonej Certyfikowanej Wojskowej Klasie Mundurowej otrzymają oni na rozmowie kwalifikacyjnej dodatkowo 9 pkt na 30 możliwych do uzyskania. Będziemy trzymać za Was kciuki?
Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej 2023
W dniu 30 marca 2023 roku w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Łukowie odbyły się powiatowe eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom”.
To już 45 edycja tego konkursu i z roku na rok wzrasta zainteresowanie rywalizacją wśród uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. W tym roku reprezentowane były wszystkie gminy i szkoły ponadpodstawowe z powiatu.
W rywalizacji szkół ponadpodstawowych (grupa wiekowa - III ), drugie miejsce zajął uczeń naszej szkoły Szymon WASILEWSKI z klasy 3L4p, realizującej zajęcia m.in. z innowacji pedagogicznej - edukacja pożarnicza.
W ścisłym finale zabrakło mu zaledwie jednego punktu do zwycięstwa.
Gratulujemy osiągniętego wyniku.
Atrakcyjne nagrody ufundował Zarząd Powiatu Łukowskiego oraz Nadleśnictwo Łuków.
"Niektórzy lubią poezję (...)" W.Szymborska
21 marca to nie tylko święto Wiosny, ale także Światowy Dzień Poezji
ustanowiony przez UNESCO w 1999 roku. Szkolna grupa "Czytam, ogladam, polecam !"połączyła obchody tego święta z Rokiem Wisławy Szymborskiej. Była tematyczna gazetka, niespodzianki z cytatami z twórczości poetki, a także wspólne czytanie wybranych utworów. Wszyscy, którzy włączyli się w akcję, mogli zabrać "wiersze na wynos". Działanie miało na celu popularyzację czytelnictwa, rozwijanie wrażliwości poprzez kontakt z liryką w języku ojczystym oraz pogłębienie wiedzy na temat życia i twórczości Noblistki.