Konkursy internackie
W trakcie roku szkolnego 2021/2022 wychowankowie naszego internatu rozwijali swoje zainteresowania oraz rozbudzali ciekawość i umiejętność pozytywnego myślenia w działaniu uczestnicząc w konkursach: szachowym, warcabowym oraz bilardowym - turniej rozgrywek w tzw. „ósemkę”- Pool bilard (odmiana 8 bil). Konkursy miały na celu promowanie oficjalnie obowiązujących zasad gry, mobilizowanie wychowanków do współzawodnictwa, aktywnego i kulturalnego spędzania czasu wolnego oraz sprzyjanie integracji młodzieży. Rywalizacja toczyła się według klasycznych zasad obejmując fazę grupową oraz finałową, do której awansowali zawodnicy z największą ilością wygranych. Klasycznym hat-trickiem popisał się Konrad Bielecki z klasy 2L4w, który w każdym z konkursów zdobył I miejsce.
W dniu 9 czerwca 2022r. w świetlicy internackiej odbył także kolejny etap „Konkursu na najkulturalniejszego wychowanka i najkulturalniejszą wychowankę internatu”. Podstawowym celem konkursu było uwrażliwienie młodego pokolenia na zasady dobrego wychowania, jakie powinny obowiązywać we wzajemnych relacjach społecznych zarówno w domu, jak i w miejscach publicznych. Internat pełni bardzo ważną funkcję wychowawczą i wspiera rodziców w tym zakresie. Staramy się, aby takie wartości, jak szacunek do drugiego człowieka, wzajemna życzliwość, kultura osobista stale funkcjonowały w codziennym życiu uczniów. Do ścisłego finału zakwalifikowało się 12 osób, wyłonionych na podstawie ankiet skierowanych do wszystkich mieszkańców oraz wychowawców internatu. Decydująca rozgrywka polegała na rozwiązaniu testu z zakresu ogólnie przyjętych zasad savoir vivre w różnych sytuacjach codziennego życia. Uczestnicy zaprezentowali wyrównany poziom i wykazali się wysoką znajomością zasad dobrego wychowania. Do wyłonienia zwycięzców konieczna była dogrywka, w wyniku której najkulturalniejszymi wychowankami w naszym internacie zostali: Natalia Rogala - klasa 2L4w oraz Kacper Bogusz - klasa 3l4w. Laureaci konkursów otrzymali nagrody rzeczowe oraz słodkie niespodzianki. Dobrze, że mamy wśród nas osoby, na których możemy się wzorować.
Awans na VII Centralny Zlot Klas Mundurowych Orzysz 2022
Nasza drużyna w składzie: Konrad Bartłomiej Kopyść, Joanna Wiater, Monika Gromada, Kacper Sławiński, Kacper Bogusz, Piotr Kieczka, Mateusz Świder, wywalczyła awans na VII Centralny Zlot Klas Mundurowych Orzysz 2022. Jesteśmy wśród 19 najlepszych klas wojskowych w Polsce.
Zlot odbędzie się w dniach 17 - 24 lipca na terenie OSPWL w Bemowie Piskim. Udział młodzieży jest bezpłatny. Program obejmuje szkolenie wojskowe oraz zwiedzanie miejsc związanych z historią drugiej wojny światowej. Na Zlot pojedzie 20 uczniów klas wojskowych.
Koło modelarskie w internacie
W dobie internetu, komputerowych gier i mediów społecznościowych niezmiernie trudno znaleźć pomysł, który przyciągnąłby młodego człowieka, a jednocześnie posiadałby walory edukacyjno-poznawcze. W roku szkolnym 2021/2022 wychowankowie internatu rozwijali swoje zainteresowania i predyspozycje cyklicznie spotykając się w ramach koła modelarskiego. Dziedzina, jaką jest modelarstwo, sprzyja rozwojowi twórczych zainteresowań, zdolności manualnych, a przede wszystkim wychowuje. Skierowana do młodzieży propozycja koła spotkała się z dużym zainteresowaniem. Efekty wspólnej pracy uczniów i czasu spędzonego na modelowaniu różnych konstrukcji można zobaczyć w poniższej galerii.
Wizyta w Komendzie Powiatowej Policji w Łukowie

Kadetów przywitał I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Łukowie mł. insp. Marek Lubański. Następnie uczniowie zobaczyli jak wygląda codzienna służba na Stanowisku Kierowania, w Pomieszczeniach dla Osób Zatrzymanych, policjantów kryminalnych, prewencji i ruchu drogowego. Wysłuchali również cennych wskazówek o bezpieczeństwie w ruchu drogowym, które przekazał im Zastępca Naczelnika Wydziału Ruchu Drogowego kom. Jarosław Modrzewski
Kadeci poznali również sprzęt i wyposażenie jakiego używają policjanci do działań w pododdziałach zwartych.
„Świadomie rozwijam swoje zainteresowania, kształtuję kulturę osobistą oraz właściwe postawy”
W ramach realizacji programu „Świadomie rozwijam swoje zainteresowania, kształtuję kulturę osobistą oraz właściwe postawy” w dniu 26 maja odbył się w świetlicy internackiej „Konkurs pięknego czytania”, który miał na celu kształtowanie umiejętności pięknego czytania, budzenie zainteresowania wartościową literaturą młodzieżową, dbanie o piękno ojczystego języka. Wychowankowie mieli możliwość prezentacji własnych umiejętności oraz nauki pozytywnej rywalizacji. Zadaniem uczestników było przygotowanie do głośnego czytania fragmentu polskiej lub zagranicznej prozy. W drugim etapie każdy z uczestników musiał zmierzyć się ze wskazanym przez komisję konkursową fragmentem poezji. Ocenie podlegały: płynność, bezbłędność czytania, wyrazistość, dykcja oraz interpretacja czytanego tekstu. Zdaniem jury najlepiej zaprezentowała się Patrycja Lewandowska z klasy 1opw, drugie miejsce zajęła Aleksandra Grochowska z klasy 3L4w, trzecie miejsce Dominik Bojarski z klasy 1opw. Laureaci konkursu, poza gromkimi oklaskami, zostali nagrodzeni dyplomami oraz słodkimi niespodziankami.
"Więzienie to stracony czas"
Już po raz kolejny uczniowie naszej szkoły mieli okazję poznać jak funkcjonuje Zakład Karny w Siedlcach. W dniu 20 maja klasa II OPW wzięła udział w projekcie "Więzienie to stracony czas" Funkcjonariusze pokazali jak wygląda ich codzienna praca „za kratami” i więzienna rzeczywistość z ich perspektywy. Opowiedzieli z czym muszą się mierzyć oddziałowi, wychowawcy czy strażnicy ochrony oraz jak udaje im się zachować zimną krew w trudnych momentach. Uczniowie mieli też możliwość zwiedzić mury wiezienne. Dodatkowym atutem było pozyskanie informacji na temat predyspozycji i cech niezbędnych do pracy w więziennictwie np. opanowanie, stanowczość, umiejętność szybkiego reagowania i logicznego myślenia, oraz poznanie zasad rekrutacji do służby i aktualnych ofert pracy.
XI Tydzień Świadomości Czerniaka
Budowanie świadomości oraz zachęcenie do rozwagi i ochrony skóry przed promieniami UV podczas wakacyjnego odpoczynku to cel XI Tygodnia Świadomości Czerniaka, rozpoczynającego się 17 maja. Za pośrednictwem tegorocznego hasła „Baw się dobrze! #NIEspieczRAKA” zwracamy uwagę na konieczność przestrzegania zasad profilaktyki wśród wszystkich dorosłych, bez względu na wiek, preferencje i wybrany sposób spędzania wolnego czasu na zewnątrz – aktywnie, na sportowo i w biegu czy spokojnie, na leżaku we własnym ogrodzie.
Ambasadorkami XI Tygodnia Świadomości Czerniaka zostały aktorki, mama i córka, Maria Winiarska oraz Zofia Zborowska-Wrona. W myśli zasady „Baw się dobrze! #NIEspieczRAKA” zachęcają wszystkich do rozwagi i priorytetowego traktowania swojego zdrowia, bez konieczności rezygnowania ze swoich ulubionych aktywności
Rola szkoły i rodziców w wychowaniu
„Rodzice są jak ogrodnicy, którzy kupują nasiona. Tyle, że w przypadku dzieci nie ma takich ładnych torebeczek, gdzie widać, co z każdego nasionka wyrośnie, i instrukcji jak się o to nasionko troszczyć. Wszystko jest wymieszane, wsadza się rękę do worka i bierze, co popadnie. Gdy rodzice zaczynają hodować swoje nasionko, to mogą mieć marzenie, by wyrósł z niego dąb. Ale może się okazać, że zasadzili bratek. I wtedy rodzic, który się uprze przy dębie, będzie próbował z bratka zrobić dąb. A w rezultacie nie będzie ani dębu, ani bratka. Wyhoduje jakąś hybrydę, coś bardzo nieszczęśliwego. I skrzywdzi to nasienie. Mądry rodzic w takiej sytuacji dowie się jak hodować bratki, i zrobi wszystko, by jego bratek był jak najbardziej udany”.
W. Eichelbergerg
Jak to jest z tym wychowaniem i nami rodzicami?