W przeddzień święta
Przed Dniem Wszystkich Świętych kadeci klasy policyjnej udali się na cmentarz parafialny w Radoryżu Kościelnym. Uporządkowali mogiły zmarłych weteranów działań wojennych, którzy zostali pochowani w Radoryżu. Oprócz porządków, poświęcili chwilę na modlitwę i zadumę.
Szkolenie z musztry.
26 października br. grupa kadetów z klas mundurowych naszej szkoły odbyła szkolenie z musztry, które prowadzili żołnierze z Kompanii Reprezentacyjnej Sił Powietrznych. Od kilku miesięcy dobrowolną zasadniczą slużbę wojskową odbywa w niej dwóch absolwentów Szkoły. Obydwaj planują związać się z wojskiem na stałe. Dziękujemy za kilka godzin szkolenia oraz cennych wskazówek do dalszej pracy w zajęciach z musztry.
Przerwa na czytanie.
W dniu 25 października w Zespole Szkół im. Władysława Tatarkiewicza w Radoryżu Smolanym po raz pierwszy odbyła się Międzynarodowa edycja VII Ogólnopolskiej Akcji „Przerwa na czytanie – bicie rekordu w czytaniu na przerwie”. Wydarzenie odbyło się w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych. Uczniowie, nauczyciele, pracownicy w tym dniu przynieśli do szkoły swoje ulubione książki. Wykorzystując przerwę oddali się wspólnemu czytaniu w każdym zakątku szkoły.
Jesienna aura pozwoliła również cieszyć się ulubioną książką w promieniach październikowego słońca
Celem tej akcji było propagowanie czytelnictwa, zwrócenie uwagi na czytanie jako atrakcyjną formę spędzania czasu.
Wyróżnienie dla klas wojskowych
Podczas odbywającego się w Krakowie XI Ogólnopolskiego Forum Szkół "Edukacja Obronna Młodzieży" Szef Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji płk Mirosław Bryś wręczył w dowód uznania dyplomy szesnastu szkołom - po jednej, najlepszej z każdego województwa - nadając im tytuł KLASA WOJSKOWA ROKU 2022.
Wśród wyróżnionych znalazła się nasza Szkoła, która klasy wojskowe prowadzi od 2013 roku. Wielu z naszych absolwentów służy w wojskach operacyjnych, Pułku Reprezentacyjnym Wojska Polskiego, Kompanii Reprezentacyjnej Sił Powietrznych oraz Wojskach Obrony Terytorialnej. Kilkoro z nich jest studentami – podchorążymi na Akademii Wojsk Lądowych oraz Wojskowej Akademii Technicznej.
Na służbę w wojsku coraz częściej decydują się również absolwenci innych klas o profilu policyjnym lub pożarniczym.
Strażak = Kwalifikowana Pierwsza Pomoc
Uczniowie naszej szkoły, realizujący program z innowacji pedagogicznej –edukacja pożarnicza, uczestniczyli w dniu 18 października b.r. w warsztatach z Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy w Komendzie Powiatowej PSP w Łukowie. Zajęcia prowadził powiatowy koordynator ratownictwa medycznego w jednostkach ochrony przeciwpożarowej – mł. ogn. Dawid Beczek – absolwent naszej szkoły, a obecnie funkcjonariusz Państwowej Straży Pożarnej, a w czasie wolnym od służby Ratownik Medyczny w Państwowym Ratownictwie Medycznym (PRM). Ocena osób poszkodowanych - triaż (triage), resuscytacja krążeniowo-oddechowa, stosowanie resuscytatora - worka samorozprężalnego (Ambu), obsługa defibrylatora, tlenoterapia, zapewnianie komfortu termicznego osobom poszkodowanym, tamowanie krwotoków zewnętrznych - to tylko niektóre z umiejętności, jakimi bardzo często musi wykazać się strażak na miejscu działań ratowniczych. Podczas tych zajęć były one omawiane i trenowane … na fantomach osoby dorosłej oraz dziecka. Uczniowie samodzielnie obsługiwali defibrylator szkoleniowy AED zakupiony przez szkolną osp z powiatowego funduszu wsparcia organizacji pozarządowych (NGO), ucząc się jego prawidłowej obsługi i bezpiecznego użycia w przypadkach nagłego zatrzymania krążenia u człowieka. Zajęcia wzbogacone zostały omówieniem szczególnych zdarzeń z okresu pandemii COVID-19, w których strażacy zastępowali zespoły PRM, udzielając w nagłych przypadkach pomocy osobom poszkodowanym. To bardzo cenne i ciekawe zajęcia - będą one kontynuowane w przyszłości.
„Podpaski w szkole dla każdej dziewczyny”.
Miło nam poinformować, ze dołączyliśmy do programu Kulczyk Foundation i marki Rossmann „Podpaski w szkole dla każdej dziewczyny”.
Według badań przeprowadzonych w 2020 roku przez firmę badawczą Difference, na zlecenie Kulczyk Foundation, co piąta uczennica opuszcza lekcje ze względu na brak odpowiednich środków higienicznych podczas menstruacji.
W roku szkolnym 2021/2022 programem „Podpaski w szkole dla każdej dziewczyny” zostało objętych 96 szkół podstawowych i ponadpodstawowych z całej Polski. Zapewniono w nich roczny zapas podpasek dla uczennic. Dodatkowo w każdej szkole biorącej udział w programie funkcjonował „Wolontariat Kulczyk Foundation”, dzięki któremu uczennice promowały wiedzę o menstruacji. Dążyły tym samym do tego, by odtabuizować temat wśród swoich koleżanek i kolegów. Nauczyciele z kolei otrzymali specjalnie opracowane materiały edukacyjne dotyczące dojrzewania i menstruacji, które omawiali z uczennicami i uczniami podczas lekcji czy godzin wychowawczych.
W roku szkolnym 2022/2023 realizowana jest II edycja programu. Tym razem uczestniczą w nim 224 szkoły z całej Polski, do których łącznie trafiło ponad 1,6 miliona podpasek. Podobnie, jak w trakcie I edycji, uczennice i uczniowie angażują się w wolontariat, szerząc świadomość o tematach związanych z menstruacją. Robią to pod nadzorem pedagogów wybranych do koordynowania programu w poszczególnych placówkach. Z kolei materiały edukacyjne o dojrzewaniu i miesiączce zostały wzbogacone o nowe treści, które będą poruszane na lekcjach i godzinach wychowawczych we wszystkich szkołach objętych programem.
Europejski Dzień przeciwko Handlowi Ludźmi
Co roku dzień 18 października obchodzony jest jako Europejski Dzień przeciwko Handlowi Ludźmi i Niewolnictwu. Handel Ludźmi jest współczesną formą niewolnictwa stanowiącą jedną z najcięższych zbrodni, naruszającą wolność i godność ludzką. Zwalczanie tego zjawiska jest wyzwaniem dla całej Unii Europejskiej.
Zagrożenie zjawiskiem handlu ludźmi dotyczy wszystkich osób, niezależnie od sytuacji materialnej, czy też miejsca zamieszkania.
Dlatego też, wszyscy uczniowie naszej szkoły wzięli udział w zajęciach edukacyjnych, podczas których zostały im przedstawione mechanizmy stosowane przez osoby zajmujące się handlem dziećmi w celu komercyjnego wykorzystania seksualnego. Uczestnicy dowiedzieli się również jak chronić się przed manipulacją oraz poznali możliwości pomocy, z której mogą skorzystać nastolatki zagrożone handlem ludźmi oraz komercyjnym wykorzystaniem seksualnym.
Warsztaty DIY
13.10.2022 w internacie odbyły się jesienne warsztaty DIY, podczas których wychowankowie wykonali lampiony z dyni i słojów. Zajęcia przebiegały w miłej atmosferze, dzięki czemu młodzież mogła się zintegrować i lepiej poznać. Gratulujemy pomysłowości i zaangażowania, już teraz zapraszamy na kolejne warsztaty, o szczegółach poinformujemy wkrótce