„Moja Niepodległa” – Łukowskie Obchody Święta Niepodległości
11 listopada 2017 r. pododdział reprezentacyjny oraz poczet sztandarowy naszej szkoły wzięli udział w obchodach Narodowego Święta Niepodległości w Łukowie. Uroczystości rozpoczęły się Mszą Św. celebrowaną w Kolegiacie Łukowskiej przez księży proboszczów łukowskich parafii. W kościele zgromadzili się mieszkańcy Łukowa i okolic, Poseł na Sejm RP Pan Krzysztof Głuchowski, władze samorządowe powiatu łukowskiego, miasta Łuków, gminy Łuków oraz liczne poczty sztandarowe szkół i instytucji publicznych.
Po uroczystościach w Kolegiacie wszyscy zebrani przemaszerowali pod tablicę Polskiej Organizacji Wojskowej, znajdującą się na ścianie Urzędu Miasta w Łukowie. Tablica jest miejscem pamięci Peowiaków Powiatu Łukowskiego, którzy, jak głosi napis na tablicy, w latach 1918 – 1920 „polegli na polu chwały w dobie walk o niepodległość i utrwalanie granic Rzeczypospolitej Polskiej”. Po okolicznościowych przemówieniach zgromadzeni oddali hołd wszystkim walczącym, w tym również poległym w 1918 r. i latach następnych, abyśmy MY – obecnie żyjący - mogli dzisiaj świętować 99. rocznicę Odzyskania Niepodległości.
Na zakończenie uroczystości zaprezentowaliśmy mieszkańcom Łukowa układ musztry paradnej, który spotkał się z miłym i ciepłym przyjęciem ze strony zgromadzonych osób.
Narodowe Święto Niepodległości w garnizonie Dęblin
Na zaproszenie Pana płk. pil. Wojciecha Pikuły, dowódcy 4. Skrzydła Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie, delegacja naszej szkoły – Pani Marzena Kamińska, Pan Janusz Niedziółka oraz uczniowie klasy I LO o profilu wojskowym: Wioletta Osiak, Magdalena Zabłocka i Konrad Kania, w dniu 10 listopada 2017 r. uczestniczyła w uroczystym apelu z okazji Narodowego Święta Niepodległości, zorganizowanym w garnizonie Dęblin. Uroczystość odbyła się na placu pod pomnikiem „Bohaterskim Lotnikom Dęblińskiej Szkoły Orląt”, gdzie Pan płk pil. Paweł Marcinkowski, prorektor ds. wojskowych Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie, po przyjęciu meldunku o gotowości do uroczystości, powitał zaproszonych gości oraz kadrę garnizonu. W czasie swojego wystąpienia mówił m.in. o współczesnym patriotyzmie, opierającym się przede wszystkim na poznawaniu historii kraju, kultywowaniu pamięci o bohaterach narodowych, sumiennym wypełnianiu swoich obowiązków względem Ojczyzny, troszczeniu się o dorobek intelektualny i kulturalny narodu, interesowaniu się sprawami państwa, oraz poświęceniu i oddaniu dla Rzeczypospolitej Polskiej. Z okazji 99. rocznicy Odzyskania Niepodległości odczytane zostały postanowienia Prezydenta RP, decyzje ministra Obrony Narodowej i rozkazy dowódców jednostek woskowych wchodzących w skład dęblińskiego garnizonu o wyróżnieniach podległych żołnierzy. Dla uczczenia Narodowego Święta Niepodległości oddana została salwa honorowa oraz odczytany apel pamięci. Delegacje uczestniczące w uroczystym apelu złożyły wieńce pod pomnikiem „Bohaterskim Lotnikom Dęblińskiej Szkoły Orląt”. Na zakończenie orkiestra wojskowa odegrała Pieśń Wojska Polskiego, a defilada pododdziałów zakończyła uroczystość.
Święto Niepodległości Polski w naszej szkole
11 listopada przypomina nam, że wolność raz zdobyta nie jest czymś trwałym , tylko czymś danym, co należy pielęgnować. Dzień wcześniej - 10 listopada odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia upamiętniająca 99 rocznicę odzyskania niepodległości. Młodzież, pod kierunkiem pani Marii Kuleszy- Pasik, w montażu słowno- muzycznym, przedstawiła zebranym "drogę ku wolności". Uczniowie oddali atmosferę tamtych czasów recytując wiersze i czytając teksty obrazujące wydarzenia historyczne. Całość wzbogaciły liczne piosenki i prezentacja multimedialna mówiąca o tym, że naszym przodkom winniśmy pamięć, a ojczyźnie miłość.
Szkolenia wojskowe
8 listopada 2017 r. wszyscy uczniowie klas wojskowych naszej szkoły uczestniczyli w szkoleniach przeprowadzonych przez żołnierzy z Centrum Szkolenia Inżynieryjno – Lotniczego w Dęblinie. Pan mjr rezerwy Romuald Zalewski przedstawił kadetom podstawowe informacje z zakresu Międzynarodowego Prawa Humanitarnego Konfliktów Zbrojnych. Prawo humanitarne to prawne i zwyczajowe reguły postępowania, przyjęte przez państwa, służące zachowaniu godności, zdrowia i życia człowieka. Mają one zastosowanie na całym świecie w okresie pokoju i podczas konfliktów zbrojnych. Źródłem tego prawa są cztery konwencje genewskie z 12 sierpnia 1949 r. oraz trzy protokoły dodatkowe do konwencji, przyjęte przez społeczność międzynarodową w 1997 r. i 2005 r.
Z kolei Pan mł. chor. Przemysław Kalbarczyk omówił specyfikę udzielania pierwszej pomocy medycznej w warunkach bojowych. Żołnierze wykonując zadania bojowe muszą liczyć się z możliwością wystąpienia obrażeń ciała. Wymaga to zabezpieczenia żołnierzy indywidualnym sprzętem medycznym. Znajomość tego sprzętu oraz umiejętność udzielenia pomocy samemu sobie znacznie zwiększa szanse na przeżycie rannego. Żołnierze Sił Zbrojnych RP wyposażeni są w Indywidualne Pakiety Medyczne, pozwalające na szybkie i skuteczne zabezpieczenie najczęściej doznawanych obrażeń podczas konfliktów zbrojnych. Na dzisiejszych zajęciach uczniowie klas wojskowych mieli możliwość obejrzenia IPMed – środków ochrony stosowanych przy zabezpieczaniu krwotoków, ran postrzałowych klatki piersiowej i niedrożności dróg oddechowych oraz poznać sposoby ich użycia. Na zakończenie zajęć każdy z uczniów otrzymał od Pana chorążego opatrunek osobisty, wchodzący w skład zestawu IPMed.
Stypendium dla Karoliny
Karolina Chęcińska, uczennica klasy III LO p, odebrała w dniu 7 listopada z rąk Wojewody Lubelskiego, pana Przemysława Czarnka oraz Lubelskiego Kuratora Oświaty, pani Teresy Misiuk dyplom stypendysty Prezesa Rady Ministrów.
Uroczystość odbyła się w „Sali Błękitnej” Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego. Wręczenie dyplomów poprzedził występ Zespołu Pieśni i Tańca „Lublin” im. Wandy Kaniorowej. Na uroczystości obecni byli także m.in. przedstawiciele lubelskich uczelni wyższych. Łącznie zaszczytny tytuł Stypendysty Prezesa Rady Ministrów otrzymało w tym roku szkolnym 237 uczniów szkół ponadgimnazjalnych z województwa lubelskiego, którzy otrzymali promocję z wyróżnieniem, uzyskując przy tym najwyższą w danej szkole średnią ocen.
Karolinie gratulujemy zaszczytnego tytułu i życzymy dalszych sukcesów.
Spotkanie w Ministerstwie Obrony Narodowej
W dniu 6.11.2017r. Pan Poseł Krzysztof Głuchowski, przedstawiciele władz powiatowych w osobach Przewodniczącego Rady Powiatu Tadeusza Brzozowskiego i Sekretarza Powiatu Jerzego Siwca oraz Pani Dyrektor Zespołu Szkół im. Wł. Tatarkiewicza w Radoryżu Smolanym Marianna Brzozowska-Skwarek spotkali się z Sekretarzem Stanu MON Michałem Dworczykiem. W rozmowie poruszano kwestie dalszego rozwoju naszej szkoły w kierunku kształcenia w klasach mundurowych. MON żywo interesuje się tą inicjatywą. W Radoryżu klasy mundurowe są prowadzone od 2010 roku. Szkoła wielokrotnie korzystała z dofinansowania MON różnorodnych projektów realizowanych w ramach innowacji pedagogicznych.
Wizyta w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Lublinie
- Szczegóły
- Andrzej Panasz
W dniu 06 listopada 2017 roku kadeci z III klasy policyjnej mieli okazję uczestniczyć w uroczystości związanej ze złożeniem ślubowania przez młodych policjantów, która odbyła się w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Lublinie. To bardzo ważny moment w karierze zawodowej każdego funkcjonariusza.
Młodzi ludzie wstępujący w szeregi Policji składają ślubowanie na sztandar jednostki, powtarzając słowa z roty ślubowania, czytanej przez Komendanta Wojewódzkiego Policji. Ślubują miedzy innymi „…służyć wiernie Narodowi, chronić ustanowiony Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej porządek prawny, strzec bezpieczeństwa Państwa i jego obywateli, nawet z narażeniem życia .... Następnie z rąk Pana Komendanta otrzymują legitymacje policyjne i od tego momentu stają się pełnoprawnymi funkcjonariuszami Policji. Cała uroczystość odbywa się zgodnie z ceremoniałem policyjnym.
Czytaj więcej: Wizyta w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Lublinie
Eliminacje Olimpiady Wiedzy Rolniczej
Eliminacje Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych, to dla uczniów kolejna okazja, aby sprawdzić swoją wiedzę i umiejętności w praktyce. Tym razem z dziedziny rolnictwa. Etap szkolny XLII edycji olimpiady odbył się 26 i 27 października. W zmaganiach, najpierw w części teoretycznej (pisemnej), a później praktycznej, wzięły udział uczennice klas I,II,III , które próbowały swoich sił w bloku tematycznym z gastronomii. Olimpiada Wiedzy i Umiejętności Rolniczych to jeden z najstarszych i najbardziej prestiżowych konkursów wiedzy oraz umiejętności praktycznych organizowany w naszym kraju, któremu patronuje Ministerstwo Edukacji Narodowej, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, a także Ministerstwo Środowiska. Patronem medialnym XLII edycji Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych jest Agencja Promocji Rolnictwa i Agrobiznesu APRA, a także multiportal agropolska.pl. Organizatorem zmagań jest Komitet Główny OWiUR przy Uniwersytecie Przyrodniczo-Humanistycznym w Siedlcach.