Zajęcia z kick-boxingu i samoobrony
Jednym z zajęć w jakich uczestniczą nasi uczniowie są treningi kick-boxingu i samoobrony. Zajęcia z samoobrony są obowiązkowe dla wszystkich uczniów. Uczniowie klas mundurowych uczą się zasad skutecznej samoobrony w ramach prowadzonych w naszej szkole innowacji pedagogicznych. Kick boxing to sztuka walki, która umożliwia spalenie bardzo wielu kalorii ale też poprawi rozciągnięcie, poprawę motoryki oraz dynamiki. Kickboxing zwiększa wydolność fizyczną, tak ważną dla przyszłych funkcjonariuszy służb mundurowych. W godzinach popołudniowych we wtorki i środy prowadzone są także treningi dla osób chętnych. Na zajęcia prowadzone przez pana Artura Wierzchowskiego chętnie przychodzą zarówno chłopcy jak i dziewczęta.
Ostatni Żołnierz Wyklęty Ziemi Łukowskiej
19 listopada 2017 r. przedstawiciele klas mundurowych naszej szkoły uczestniczyli w ceremonii pogrzebowej ostatniego Żołnierza Wyklętego Ziemi Łukowskiej, śp. chorążego Antoniego Dołęgi, noszącego pseudonimy „Znicz” i „Kulawy Antek”.
Antoni Dołęga urodził się 1 maja 1915 r. w Łukowie. Uczestniczył w Wojnie Obronnej 1939 r., a w okresie okupacji niemieckiej działał w konspiracji. W 1944 r. wstąpił do Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, gdzie jako dowódca dwudziestoosobowego konspiracyjnego oddziału działającego na terenie powiatów łukowskiego, siedleckiego i radzyńskiego, przeprowadzał akcje zbrojne likwidujące współpracowników Urzędu Bezpieczeństwa (UB).
Urząd Bezpieczeństwa Publicznego, potocznie nazywany Urzędem Bezpieczeństwa, działający w latach 1945 – 1954, formalnie został powołany do ochrony bezpieczeństwa państwa. Faktycznie jednak służył likwidacji wszelkich form oporu w okresie powstania i utrwalania władzy komunistycznej w Polsce, poprzez działalność agenturalną, inwigilację obywateli, terror i prześladowania żołnierzy Armii Krajowej, podziemia niepodległościowego i opozycji politycznej.
Finał Powiatowy w Pływaniu
W dniu 17 listopada na pływalni ” Delfinek” w Łukowie obył się Finał Powiatowy w Pływaniu Sztafetowym i Indywidualnym Dziewcząt i Chłopców. Nasza sztafeta dziewcząt w składzie: Krysińska Natalia, Linkiewicz Ewelina, Ładna Kinga, Naróg Weronika, Sobolewska Julia, Wajszczuk Sandra zajęła IV miejsce, natomiast sztafeta chłopców w składzie: Konopka Aleksy, Janczara Przemysław, Siemionek Dawid, Piszcz Adrian, Hawrył Jakub, Serwata Artur, Niewęgłowski Damian wyprzedzając ZS Nr 1 zajęli również godne V miejsce. Wisienką na torcie jest awans do półfinału województwa lubelskiego w Białej Podlaskiej naszego ucznia Aleksego Konopki w pływaniu indywidualnym stylem dowolny. Gratulujemy całej reprezentacji godnego reprezentowania szkoły, a Aleksemu życzymy awansu do finału wojewódzkiego.
Lekcja bezpieczeństwa internetowego
16 listopada w naszej szkole gościliśmy pracowników Wyższej Szkoły Ekonomii i Innowacji w Lublinie. Delegacja lubelskiej uczelni prowadziła dla naszych uczniów wykłady i zajęcia warsztatowe. Uczniowie klas pierwszych w trakcie wykładów zapoznali się z tematami dotyczącymi korzyści i zagrożeń bezpieczeństwa płynących z internetu. Uczniowie klas drugich i trzecich w zajęciach warsztatowych skupili się na edukacji obywatelskiej gdzie opracowywali '' Prawa i obowiązki obywatela".
Lekcja biologii w Kazimierzu Dolnym
W dniu 15 listopada 2017 uczniowie klasy I wojskowej wyjeżdżali do Kazimierza Dolnego do Muzeum Przyrodniczego. Brali udział w zajęciach edukacyjnych dotyczących różnorodności biologicznej Kazimierskiego Parku Krajobrazowego. Zwiedzali wystawy stałe muzeum, gdzie dowiedzieli się o biologii ptaków dziuplaków. Zwieńczeniem zajęć teoretycznych były zajęcia praktyczne polegające na wykonywaniu budek lęgowych dla sikorek.
Oprócz zajęć edukacyjnych uczniowie mieli chwilę relaksu, w trakcie którego spróbowali swoich sił wspinaczkowych na pobliskiej górce. Liczymy, że to nie była ostatnia wycieczka przyrodnicza.
Z wizytą w sądzie
- Szczegóły
- Andrzej Panasz
W dniu 15 listopada 2017 roku klasa druga policyjna przebywała z wizytą w Sądzie Rejonowym w Łukowie. Mieliśmy okazję uczestniczyć w rozprawach sądowych i na żywo obserwować pracę sędziego, adwokata, oskarżyciela, a także wysłuchać zeznań świadków lub wyjaśnień oskarżonych. Ciekawa lekcja z zakresu funkcjonowania prawa w Polsce.
Wizyta w Wojskach Obrony Terytorialnej
W dniu 14 listopada 2017 r. uczniowie klas drugich naszej szkoły udali się do 22. Batalionu Lekkiej Piechoty Obrony Terytorialnej w Dęblinie, który wchodzi w skład 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora” w Lublinie. Brygada działa na obszarze województwa lubelskiego. Wojska Obrony Terytorialnej, od 1 stycznia 2017 r., są piątym rodzajem wojsk w Siłach Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. Celem powołania WOT było wzmocnienie potencjału obronnego RP, kształtowanie postaw patriotycznych wśród polskiego społeczeństwa i przede wszystkim zapewnienie obrony określonego obszaru kraju, w razie agresji nieprzyjaciela. Misją OT jest „obrona i wspieranie lokalnych społeczności”, natomiast mottem przewodnim „zawsze gotowi, zawsze blisko”.
Wizytę w 22. Batalionie rozpoczęliśmy od spotkania z Panem ppor. Dominikiem Pijarskim, który w bardzo przystępny sposób zapoznał nas z zadaniami, strukturą i naborem do OT. W czasie pokoju główne zadania WOT to: zwalczanie klęsk żywiołowych i likwidacja ich skutków, ochrona zdrowia i życia ludzkiego oraz mienia, a także prowadzenie akcji poszukiwawczo – ratunkowych i realizacja zadań z zakresu zarządzania kryzysowego.
Zajęcia na basenie
Tak jak w zeszłym roku nasza szkoła finansuje zajęcia na basenie dla uczniów klas pierwszych, które odbywają się na pływalni "Delfinek" w Łukowie. W każdy poniedziałek uczniowie mają możliwość adaptacji z wodą, doskonalenia i poznania nowych stylów pływackich oraz skoków do wody. Wyjazdy cieszą się dużym zainteresowaniem, a uczniowie chętnie w nich uczestniczą.