Dzień chłopaka
W piątek 29.09.2017 r. w naszej szkole odbyły się obchody z okazji Dnia Chłopaka. Po uroczystym wstępie i odśpiewaniu gromkiego "100 lat", przyszedł czas na zabawę. Spośród każdej klasy wyłoniono po dwóch kandydatów do tytułu MISTERA 2017. 11 chłopaków rywalizowało ze sobą w 3 konkurencjach, w których ukazać się musieli w następujących strojach: wieczorowym, plażowym i ekologicznym. Jury miało trudny orzech do zgryzienia, ponieważ Panowie prześcigali się w stylizacjach, sposobie prezentacji, kreatywności. Wielu z nich, by przykuć uwagę do swojej osoby układało choreografie taneczne, a także śpiewało specjalnie dla oceniających ich Pań. Ostatecznie tytuł MISTERA otrzymał Rafał Piekarski. I WICEMISTEREM został Arkadiusz Goławski, a II WICEMISTEREM-Arkadiusz Makowski. Gratulujemy Panom! WSZYSTKIM MĘŻCZYZNOM, CHŁOPCOM SKŁADAMY NAJSERDECZNIEJSZE ŻYCZENIA W DNIU ICH ŚWIĘTA.
Lekcja ruchu drogowego.
- Szczegóły
- Andrzej Panasz
W środę 27 września 2017r. kadeci naszej szkoły, realizujący innowację pedagogiczną „Edukacja o Policji” uczestniczyli w zajęciach prowadzonych przez policjanta ruchu drogowego. Tym razem w murach naszej szkoły gościł podkom. Jarosław Modrzewski - Zastępca Naczelnika Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Łukowie. Uczniowie klas pierwszej i drugiej mieli okazję dowiedzieć się, jakie wymogi należy spełnić by otrzymać uprawnienia do kierowania w poszczególnych kategoriach, czym różni się kierowca od kierującego, co grozi za kierowanie samochodem lub motocyklem bez uprawnień oraz jak przewozić pasażera lub dziecko w pojeździe. Do klasy trzeciej, gdzie wiele osób posiada już prawo jazdy lub jest w trakcie kursu nasz gość apelował o rozsądek za kierownicą oraz przestrzeganie przepisów ruchu drogowego. Uczniowie poznali podstawowe przyczyny wypadków drogowych oraz obejrzeli film ilustrujący skutki brawurowych zachowań na drodze.
foto: malopolska.policja.gov.pl
Wizyta w PSP w Radzyniu Podlaskim
- Szczegóły
- Andrzej Panasz
W dniu 27 września 2017 roku kadeci z klas pożarniczych odwiedzili Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Radzyniu Podlaskim. Była okazja do zwiedzenia ścieżki edukacyjnej "Ognik" oraz Muzeum Pożarnictwa. Po części teoretycznej uczniowie mieli okazję przyjrzeć się wyposażeniu, jakim obecnie dysponuje PSP. Zajęcia prowadził zawodowy strażak z Radzynia Podlaskiego. Wspomagał go st. bryg. Tomasz Majewski Komendant PSP w Łukowie, który zaprosił uczniów na następne zajęcia do swojej jednostki.
NABÓR DO TERYTORIALNEJ SŁUŻBY WOJSKOWEJ
Uczniowie naszej szkoły, którzy ukończyli 18 rok życia, jeszcze przed końcem roku szkolnego mogą stać się żołnierzami Wojsk Obrony Terytorialnej. Wojskowa Komenda Uzupełnień w Lublinie, wspólnie z Dowódcą 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej, organizują szkolenie podstawowe dla chętnych do terytorialnej służby wojskowej. Szkolenie odbywać się będzie w jednostce wojskowej w Dęblinie, w formie ośmiu weekendowych spotkań: 18 i 19 listopada 2017 r., 25 – 26 listopada 2017 r., 9 i 10 grudnia 2017 r., 16 i 17 grudnia 2017 r., 13 i 14 stycznia 2018 r., 20 i 21 stycznia 2018 r., 17 i 18 lutego 2018 r., 17 i 18 marca 2018 r. W międzyczasie, w okresie ferii zimowych 2018 r., przewidziane jest szkolenie poligonowe. Ostatni dzień szkolenia to złożenie przysięgi wojskowej. Z tą chwilą stajecie się żołnierzami obrony terytorialnej. Czas trwania terytorialnej służby wojskowej wynosi od 1 do 6 lat. W tym okresie należy stawiać się na szkolenia, które organizowane będą w jeden weekend każdego miesiąca. Zainteresowani mogą uzyskać więcej informacji na stronie internetowej WKU w Lublinie: www.lublin.wku.wp.mil.pl zakładka „Wojska Obrony Terytorialnej” lub u nauczycieli uczących w naszej szkole w klasach mundurowych.
Lekcja historii w lubelskim IPN.
W dniu 22 września 2017r. uczennice z klasy II LOp pod opieką p. Ewy Kardas uczestniczyły w pokazie dwóch interesujących filmów historycznych, który miał miejsce w Lubelskim Instytucie Pamięci Narodowej. „Niezwyciężeni” to krótki film animowany poświęcony heroicznej walce Polaków o odzyskanie wolności w latach 1939-1989. Z kolei drugi film: „Wielka droga” to sensacyjny wojenny obraz z intrygą miłosną wyprodukowany przez Ośrodek Kultury i Prasy II Korpusu Polskiego. Ze względu na pokazywanie prawdy historycznej film nie mógł być wyświetlany w komunistycznej Polsce. Dyskwalifikowało go jednoznaczne przesłanie: Polacy wyrwali się z sowieckich łagrów, by walczyć u boku aliantów. Pierwsza projekcja filmu w Polsce w warunkach zamkniętych miała miejsce w 1991r. i obecnie może być oglądany na dużym ekranie. Pokaz filmów dla młodego widza jest ciekawą wycieczką w przeszłość oraz atrakcyjną lekcją patriotyzmu.
Honorowe oddawanie krwi.
- Szczegóły
- Andrzej Panasz
Do naszej szkoły wpłynęła prośba od chorej osoby, która przebywa w szpitalu i potrzebuje krwi. Jak przystało na uczniów klas mundurowych apel o pomoc spotkał się z bardzo dużym zainteresowaniem. W dniu 21 września 2017r. dziesięcioro uczniów wraz z opiekunem udali się do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa w Łukowie, gdzie oddali krew dla potrzebującej osoby. Dla większości z nich był to początek przygody z tak szlachetną inicjatywą jak Honorowe Dawstwo Krwi. Przypomnijmy, że krew może oddać osoba pełnoletnia i zdrowa. Więcej informacji można znaleźć pod adresem https://krwiodawcy.org/korzysci-z-hdk. Uczmy się pomagać innym, bo warto to robić, a dobro okazane innym z czasem do nas powróci.
Szkolenie spadochronowe.
W dniach 18-20 września uczniowie klas mundurowych naszej szkoły w Aeroklubie Lubelskim w Radawcu odbyli szkolenie spadochronowe, w ramach którego nabyli umiejętności: utrzymywania stabilnej pozycji, w której można bezpiecznie otwierać spadochron, kontroli wysokości podczas swobodnego spadania, tak aby otwierać spadochron na prawidłowej wysokości, prawidłowego manewrowania spadochronem, bezpiecznego lądowania w wyznaczonej strefie, znajomości sytuacji awaryjnych oraz prawidłowego sposobu postępowania i uruchamiania spadochronu zapasowego. Szkolenie kursu spadochronowego zakończyło się pozytywnie zdanym testem przez wszystkich uczestników. Do zakończenia pełnego szkolenia pozostało tylko oddanie skoków z lecącego samolotu.
Rocznica sowieckiej agresji na Polskę.
- Szczegóły
- Andrzej Panasz
W dniu 17 września 2017r. na cmentarzu parafialnym w Łukowie odbyły się uroczystości upamiętniające kolejną rocznicę agresji Związku Sowieckiego na Polskę. Zgromadziły one przedstawicieli władz samorządowych, instytucji publicznych, szkół, harcerzy oraz mieszkańców Łukowa i okolic. W uroczystościach wziął udział poczet sztandarowy z naszej szkoły. Po zakończonej Mszy Świętej uczniowie złożyli również okolicznościową wiązankę pod Krzyżem Katyńskim.
foto: Anna Kupińska