Lekcja z naszym absolwentem
1 grudnia 2017r. naszą szkołę odwiedził absolwent klasy mundurowej Bartosz Kulik. Obecnie jest on kadetem Centralnej Szkoły Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie, której zadaniem jest kształcenie i doskonalenie zawodowe strażaków, aspirantów straży pożarnej, pracowników i inspektorów ochrony przeciwpożarowej. Bartek spotkał się z uczniami klas strażackich, które realizują innowację „ochrona przeciwpożarowa”. Zapoznał młodszych kolegów i koleżanki z zasadami naboru do tej szkoły, przedstawił realizowany program oraz możliwości rozwoju i kariery młodego człowieka. Spotkanie przebiegało w bardzo miłej atmosferze, Bartek odpowiedział na wiele pytań, podzielił się wrażeniami z przygotowywania się do pełnienia ważnej funkcji w społeczeństwie jaką jest strażak. Dziękujemy za wizytę i zapraszamy ponownie.
Nagroda w konkursie organizowanym przez Stowarzyszenie FIA
Nasza szkoła jest jedną z ponad 400 szkół w kraju, które od września br. przystąpiły do realizacji programu edukacyjnego „Proobronni – Terytorialni”. Program finansowany jest w całości przez Ministerstwo Obrony Narodowej. Honorowy patronat nad programem objęli ministrowie obrony narodowej i edukacji narodowej, natomiast organizatorem jest Stowarzyszenie FIA – Fideles et Instructis Armis – Wierni w Gotowości pod Bronią, z siedzibą w Warszawie. Każdy z uczniów szkoły otrzymał opracowanie „Kompendium wiedzy”, zawierające podstawowe wiadomości z zakresu: bronioznawstwa, rozpoznania, broni masowego rażenia, obrony przeciwlotniczej, ochrony osób i mienia, terroryzmu oraz pierwszej pomocy. Zagadnienia te są dodatkowo omawiane podczas zajęć w ramach innowacji, realizowanych w naszej szkole: „Przysposobienie wojskowe”, „Edukacja o Policji” i „Edukacja pożarnicza”.
W ramach tego programu przystąpiliśmy również do konkursu na przygotowanie wydarzenia społecznego promującego postawy patriotyczne, przygotowanie proobronne oraz tradycje narodowe. Nasza praca konkursowa – film promujący wydarzenie historyczne Narodowe Święto Niepodległości 2017 w Łukowie i udział w nim uczniów Zespołu Szkół im. Władysława Tatarkiewicza w Radoryżu Smolanym – była jedną z 90 prac zgłoszonych do konkursu. Zgodnie z komunikatem komisji konkursowej, który został ogłoszony w dniu 30 listopada br., pięć szkół uhonorowanych zostało przeszkoleniem strzeleckim czterdziestu uczniów, natomiast nasza szkoła znalazła się wśród 20 laureatów nagrodzonych treningowymi opaskami uciskowymi, które wykorzystamy w trakcie szkolenia medycznego.
Więcej informacji na temat programu i samego konkursu znaleźć można na stronie internetowej https://proobronni-terytorialni.pl, gdzie również zamieszczona została nasza praca konkursowa.
Wizyta kadetów w Zespole Szkół w Krzywdzie
- Szczegóły
- Andrzej Panasz
W dniu 29 listopada uczniowie klas policyjnych i wojskowych gościli w Zespole Szkół w Krzywdzie. Podczas pobytu czytali bajki dzieciom w żłobku, przedszkolu oraz w klasach pierwszych. Były to "misiowe opowieści" z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia. Naszych uczniów wspierał Komisarz Miś, maskotka łukowskiej policji. Spotkanie z najmłodszymi odbyło się w bardzo dobrej atmosferze, która na długo zapadnie w pamięci zarówno dzieci jak i młodzieży. Kadeci uczyli się również w ten sposób podejmowania działań profilaktycznych, które należą do najważniejszych zadań Policji.
Wyjazd do WOT w Dęblinie
28 listopada uczniowie klas III LOp i LOw wraz z wychowawcami odwiedzili 1 Batalion Drogowo-Mostowy im. Romualda Traugutta mieszczący się w murach XIX wiecznej Twierdzy Dęblin. Głównym celem naszego wyjazdu było zapoznanie ze strukturą oraz zasadami funkcjonowania Wojsk Obrony Terytorialnej. Pan ppor. Dominik Pijarski w przystępny sposób zapoznał młodzież z zadaniami, strukturą i naborem do Obrony Terytorialnej. W czasie pokoju główne zadania WOT to: zwalczanie klęsk żywiołowych i likwidacja ich skutków, ochrona zdrowia i życia ludzkiego oraz mienia, a także prowadzenie akcji poszukiwawczo – ratunkowych i realizacja zadań z zakresu zarządzania kryzysowego.
Zmiany w naborze do Państwowej Staży Pożarnej
Bardzo dobra wiadomość dla kadetów klas pożarniczych, które funkcjonują w naszej szkole. Od 01 stycznia 2018 roku zmieniają się przepisy w sprawie naboru do Państwowej Straży Pożarnej. Między innymi zostanie zmodyfikowany system punktacji za dotychczasowe wyszkolenie kandydata. Od Nowego Roku będzie on również uwzględniał szkołę średnią. Za ukończenie liceum ogólnokształcącego w klasie, w której nauczane były przedmioty dotyczące funkcjonowania ochrony przeciwpożarowej kandydat otrzyma dodatkowo 5 punktów. Dotychczas takiego bonusu punktowego nie było. Ukończenie klasy pożarniczej w naszej szkole będzie więc dodatkowym atutem dla młodego człowieka, który chce zostać strażakiem. Trzeba również podkreślić, że zajęcia z edukacji pożarniczej w Zespole Szkół im. Wł. Tatarkiewicza w Radoryżu Smolanym prowadzą oficerowie z Państwowej Straży Pożarnej w Łukowie oraz strażacy ochotnicy. Podczas zajęć uczniowie zdobywają wiedzę na temat funkcjonowania ochrony przeciwpożarowej w Polsce. To bardzo ważny element rozmowy kwalifikacyjnej, którą odbywa kandydat przed komisją powołaną przez Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej.
Konferencja dla słuchaczy kursów kwalifikacyjnych.
22 listopada 2017r. nasi słuchacze kursów kwalifikacyjnych w zawodzie: rolnik (R.03) i technik rolnik (R.16) wzięli udział w wyjazdowej konferencji zorganizowanej przez Lubelski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Końskowoli . Tematem spotkania było ” Tworzenie i organizacja grup operacyjnych na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich”.
Przedsięwzięcie wpisuje się w zadanie Planu Operacyjnego Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na lata 2016-2017 w zakresie Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich (SIR). Celem realizacji operacji jest zapoznanie uczestników konferencji z zasadami tworzenia i funkcjonowania grup operacyjnych, możliwościami poszukiwania partnerów do współpracy oraz zasadami aplikowania o środki finansowe w ramach działania "Współpraca" PROW 2014-2020.
Zajęcia przecipożarowe
- Szczegóły
- Andrzej Panasz
W dniu 22 listopada po raz kolejny w naszej szkole lekcje poprowadzili druhowie strażacy z OSP Krzywda. Na zajęcia przyjechali swoim najnowszym wozem bojowym marki Scania. To jedyny tak wyposażony pojazd w powiecie, jeden z czterech w województwie.
Tym razem kadetów z klas pożarniczych czekało zadanie związane z gaszeniem pożaru części budynku szkoły oraz ewakuacja rannego znalezionego przy sali gimnastycznej.
Kadeci realizowali sprawnie czynności ratownicze w trudnych warunkach atmosferycznych. W szkole przygotowują się do działań w różnych warunkach, bo strażak czasu nie wybiera. Musi działać zawsze wtedy gdy inni potrzebują jego pomocy.
Przedpremiera filmu "„Dziedzictwo Ziemi Łukowskiej”
W dniu 17 listopada 2017 r. grupa uczniów z klas drugich i trzecich pod opieką p. Ewy Kardas uczestniczyła w prapremierze filmu dokumentalnego Izabeli Fatalskiej „Dziedzictwo Ziemi Łukowskiej”, która miała miejsce w auli I LO im. T. Kościuszki w Łukowie. Dokument został zrealizowany we współpracy z powiatem łukowskim, przez lubelski ośrodek TVP. Narratorem jest p. Longin Kowalczyk, emerytowany dyrektor Muzeum Regionalnego w Łukowie. W nagrywaniu filmu uczestniczyli również panowie: Grzegorz Uss, Karol Ponikowski, Maciej Cybulski, Mariusz Burdach i Michał Świder, którzy dzieląc się swoją wiedzą i pasją uświadamiali znaczenie bogactwa kultury, wielowiekowej tradycji i historii Ziemi Łukowskiej. Obszar ten posiada również wielki potencjał przyrodniczy w postaci rezerwatów: Jata, Topór, Kra Jurajska, na terenie których miały miejsce wydarzenia historyczne z okresu powstania listopadowego, powstania styczniowego oraz II wojny światowej. Film ten doskonale promuje Ziemię Łukowską oraz kształtuje u widza patriotyzm lokalny.