Praktyczna lekcja ze strażakiem
W dniu 27 marca 2019 roku w naszej szkole odbyły się ciekawe, a zarazem praktyczne zajęcia dotyczące sprzętu ochrony indywidualnej strażaka, które poprowadził st. kpt. Andrzej Matejko – Zastępca Dowódcy Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej z Komendy Powiatowej PSP w Łukowie.
Podczas zajęć kadeci klas pożarniczych dowiedzieli się co zaliczamy do takiego sprzętu, gdzie powinien się znajdować i w jakiej ilości oraz w jaki sposób go używać. Po wyczerpaniu tematu zajęć pomiędzy Panem kapitanem, a naszymi kadetami wywiązała się bardzo konstruktywna dyskusja dotycząca przede wszystkim tematu lekcji, jak również na temat szkolenia i sprzętu używanego przez jednostki OSP oraz możliwości podjęcia służby w Straży Pożarnej.
Otwarte Drzwi na UMCS
W dniu 22.03.2019 r. na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie odbyły się Drzwi Otwarte. Uczniowie klas trzecich z naszej szkoły, którzy stoją przed wyborem ścieżki dalszego kształcenia i kariery zawodowej zwiedzali Wydziały tej największej lubelskiej Uczelni. Przebywając tam uczniowie poznawali ofertę edukacyjną oraz zasady rekrutacji na studia. Drzwi Otwarte to także okazja do porozmawiania ze studentami, przedstawicielami kół naukowych oraz nauczycielami akademickimi. Poznanie szerokiej oferty kształcenia na poszczególnych Wydziałach UMCS-u z pewnością przyczyni się do podjęcia właściwej i świadomej decyzji edukacyjnej.
Escape room czyli jak dzień w szkole zamienić w przygodę
Idea „escape roomu”, czyli pokoju zagadek przebojem wdarła się na nasz rynek. Pomysł jest bardzo prosty: grupa uczestników zostaje zamknięta w pomieszczeniu i odnajdując wskazówki oraz rozwiązując ukryte zadania zdobywa klucz lub hasło do uwolnienia się. A gdyby taki patent zastosować w szkole?
Potrzebne: odrobina tajemnicy, naturalna ciekawość naszych uczniów, umiejętność współpracy i odrobina rywalizacji. Zamieszać, pochować zadania w różnych miejscach w klasie i czekać na uczniów. Efekt murowany!
W pierwszy dzień wiosny nasza szkoła zamieniła się w 5 pokoi zagadek. Był pokój zagadek polonistycznych, zagadki matematyczne, zablokowane laboratorium, Escape Room Św. Patryka i oczywiście zagadka ze zbrodnią w tle (innowacja zobowiązuje). Uczniowie w klasach musieli wykonać szereg zadań aby rozwiązać tajemnicze zagadki, rozwiązując kolejne otrzymywali wskazówki do dalszych poszukiwań. Gracze po prawidłowym odkryciu wszystkich sekretów udali się na salę gimnastyczną aby przekonać się kto jest w szkole najsilniejszy (a może najbardziej uparty ;) zaparty?) i wzięli udział w przeciąganiu liny. W nagrodę za dobrą energię i FREKWENCJĘ Pani Dyrektor obdarowała zwycięzców powerbankami. Na koniec odbył się jeszcze spontaniczny mecz siatkówki uczniowie kontra nauczyciele. Chodzą plotki, że nauczyciele wygrali.
Wizyta żołnierzy 12 Brygady Zmechanizowanej ze Szczecina

Wygrana w konkursie wojewódzkim
14 marca 2018 r. po raz kolejny w Klubie Batalionu Dowodzenia Wielonarodowej Brygady w Lublinie, odbył się finał wojewódzki „XVIII Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy Obronnej i Ochrony Ludności”.
Organizatorami Konkursu były: Kuratorium Oświaty w Lublinie, Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie, Wydział Bezpieczeństwa i Zarzadzania Kryzysowego Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego oraz Batalion Dowodzenia Wielonarodowej Brygady w Lublinie.
Do zawodów przystąpiło 7 trzyosobowych drużyn ze szkół ponadgimnazjalnych woj. lubelskiego wyłonionych w drodze eliminacji rejonowych. Na Konkurs składały się: część teoretyczna (test wiedzy) oraz sprawdzian praktyczny - (umiejętność udzielania pierwszej pomocy; rozpoznawanie i użytkowanie sprzętu obrony cywilnej i sprzętu do ochrony p.pożarowej).
Naszą szkołę reprezentowala drużyna w skladzie: Wioletta Osiak, Martyna Lazurek oraz Sebastian Kalenik. Kadeci zdobyli III miejsce w województwie lubelskim. Brawo My!
Kadeci na uroczystym ślubowaniu policjantów
W dniu 13 marca 2019 roku kadeci z III klasy policyjnej mieli okazję uczestniczyć w uroczystości związanej ze złożeniem ślubowania przez młodych policjantów, która odbyła się w Komendzie Miejskiej Policji w Lublinie. To bardzo ważny moment w karierze zawodowej każdego funkcjonariusza.
Młodzi ludzie wstępujący w szeregi Policji składają ślubowanie na sztandar jednostki, powtarzając słowa z roty ślubowania, czytanej przez Komendanta Wojewódzkiego Policji. Ślubują miedzy innymi „…służyć wiernie Narodowi, chronić ustanowiony Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej porządek prawny, strzec bezpieczeństwa Państwa i jego obywateli, nawet z narażeniem życia…”. Następnie z rąk Pana Komendanta otrzymują legitymacje policyjne i od tego momentu stają się pełnoprawnymi funkcjonariuszami Policji. Cała uroczystość odbywa się zgodnie z ceremoniałem policyjnym.
Po zakończonym ślubowaniu uczniowie mieli okazję spotkać się z Komendantem Wojewódzkim Policji insp. Robertem Szewcem oraz pracownikami Sekcji Doboru Wydziału Kadr Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie, którzy na co dzień zajmują się przyjmowaniem dokumentów od kandydatów do służby w Policji oraz czuwają nad prawidłowym przebiegiem postępowania kwalifikacyjnego.
Kierownik Sekcji Doboru szczegółowo omówił wymogi formalne stawiane kandydatom, dokumenty niezbędne do złożenia podania o przyjęcie do służby w Policji oraz przebieg poszczególnych etapów postępowania kwalifikacyjnego. Na zakończenie spotkania wszyscy uczniowie otrzymali drobne upominki.
Dni Otwarte w WSEI w Lublinie
W dniu 06.03.2019r. uczniowie klas trzecich uczestniczyli w zajęciach organizowanych w ramach Dni Otwartych w Wyższej Szkole Ekonomii i Innowacji w Lublinie. Zajęcia i warsztaty wybrane przez uczniów naszej szkoły okazały się bardzo ciekawe oraz kształtujące osobowość młodego człowieka planującego swoją karierę edukacyjną i zawodową. Były to warsztaty dotyczące twórczego myślenia i kreatywności, które są atrakcyjnym produktem na rynku pracy oraz z dziedziny zarządzania i logistyki. Uczniowie uświadomili sobie również znaczenie budowania własnego wizerunku na portalach internetowych, jako źródła wiedzy dla potencjalnych pracodawców. Uczestnicząc w zajęciach uczniowie mieli możliwość zapoznania się z zasadami zdobywania wiedzy na tej uczelni.
Wzorowy Kadet Klasy Mundurowej
- Szczegóły
- Andrzej Panasz
Kadeci klas mundurowych po raz pierwszy otrzymali odznaki „Wzorowy Kadet Klasy Mundurowej”. Wpięła je w mundur Dyrektor Szkoły Pani Marzena Kamińska podczas uroczystego apelu, który odbył się 07 marca 2019 roku. Akty nadania odznaki wręczyli przedstawiciele władz samorządowych, Wojska, Policji oraz Państwowej Straży Pożarnej.
Na uroczystość przybyło wielu gości, a wśród nich poseł na Sejm RP Sławomir Skwarek, asystent posła na Sejm RP Krzysztofa Głuchowskiego, Andrzej Komorowski, przedstawiciel Wojewody Lubelskiego Dyrektor Małgorzata Bogusz, Starosta Łukowski Dariusz Szustek, Wójt Gminy Krzywda Krzysztof Warda oraz członek Zarządu Powiatu Łukowskiego Wojciech Czerniec. Służby mundurowe reprezentowali: Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Tomasz Majewski, Komendant Powiatowy Policji nadkom. Leszek Misiak, Zastępca Dowódcy 23 batalionu lekkiej piechoty w Białej Podlaskiej mjr Roman Sobol, koordynator w zakresie współpracy klas mundurowych z 23 batalionem lekkiej piechoty ppor. Magdalena Rudzka, mjr Marek Przedpełski przedstawiciel Komendanta Centrum Szkolenia Inżynieryjno-Lotniczego w Dęblinie, mjr Grzegorz Grabarczuk przedstawiciel Dowódcy 4 Skrzydła Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie oraz Adam Mateńko Komendant OSP w Krzywdzie.
Zaproszeni na uroczystość zostali również rodzice wyróżnionych kadetów. Otrzymali oni z rąk Dyrektor Szkoły oraz Posła na Sejm RP Sławomira Skwarka listy gratulacyjne.
Odznaka „Wzorowy Kadet Klasy Mundurowej” ma trzy kolory: brązowy, srebrny i złoty. Aby ją zdobyć kadet musi osiągnąć wysoką średnią w nauce oraz legitymować się wzorowym lub bardzo dobrym zachowaniem w szkole. Odznaki wręczane będą po każdym semestrze, pierwsza ma kolor brązowy i jest przyznawana za uzyskanie średniej z ocen minimum 4.0 i zachowanie co najmniej bardzo dobre. By zdobyć srebrną trzeba mieć już odznakę brązową oraz średnią z ocen minimum 4,25 i zachowanie wzorowe, a złota jest przyznawana kadetowi, który ma odznakę srebrną oraz osiągnął średnią z ocen minimum 4,5 oraz wzorowe zachowanie.
Brązowe odznaki „Wzorowy Kadet Klasy Mundurowej” otrzymali: Paweł Lendzion, Weronika Bany, Dominika Kurowska, Natalia Chmiel, Wioletta Osiak, Wiktoria Ciołek, Emilia Chęcińska, Weronika Brodowska, Katarzyna Pniewska, Kamila Strzelec, Izabela Żądełek, Sebastian Kalenik, Dominik Osial, Natalia Czyżak, Paulina Drozd, Artur Klębowski, Oliwia Stachyra, Paulina Szaniawska oraz Magdalena Zabłocka.