Biblioteka
"KLUCZEM DO WIEDZY WCIĄŻ JEST CZYTANIE"
Pierwszym wpisem do księgi inwentarzowej biblioteki był wpis książki w 1955roku. W tym czasie szkoła nosiła nazwę: Państwowe Technikum Rolniczo – Łąkarskie. Księgozbiór do chwili obecnej jest wzbogacany i obecnie liczy 10639 książek. Jest to przede wszystkim literatura piękna, popularnonaukowa, pedagogiczna. W pomieszczeniu bibliotecznym wydzielona jest czytelnia, gdzie znajduje się księgozbiór podręczny – słowniki, encyklopedie i inne pozycje. Prenumerowanych jest ponad dwadzieścia czasopism, które są do dyspozycji młodzieży, pracowników szkoły i innych czytelników.
Biblioteka zaprasza | |
poniedziałek | nieczynne |
wtorek | 800 - 1400 |
środa | 1100-1600 |
czwartek | nieczynne |
piątek | 900 - 1300 |
Z okazji Walentynek obdarowujemy się miłym słowem, dobrym gestem. Szkolna biblioteka zaprosiła społeczność naszej szkoły na randkę z książką. Było to spotkanie w ciemno, ponieważ wypożyczający nie wiedzieli jaką książkę wybierają. Pamiętając o tym sympatycznym dniu nie zapomnieliśmy, jak co roku, o Miłosnej Poczcie Walentynkowej. Serduszka z życzeniami były przekazane dnia 14 lutego. Co roku jest ich więcej. Walentynkowe odwiedziny trwały nie tylko wybranego dnia, ale w ciągu tygodnia. Konkurs Literackie Walentynki, w którym trzeba wykazać się znajomością literatury i połączyć znane pary, jeszcze trwa . Biblioteka zmieniła także swój wystrój. Pojawiły się serduszka z cytatami, wierszykami o tematyce miłosnej. Uczniowie korzystali z nich wypisując własne walentynki.
Przed nami dłuższa przerwa świąteczna. Warto więc skorzystać z dni wolnych i nadrobić czytelnicze zaległości. Tradycyjnie już biblioteka szkolna zachęca wszystkich uczniów i nauczycieli do włączenia się w akcję „Zabierz książkę na święta”. Ferie z książką mogą być inspirującą przygodą w czasie pandemii. Tym bardziej, iż perspektywa innych aktywności jest częściowo ograniczona. Może warto wykorzystać umiejętność czytania na ciekawą lekturę, niekoniecznie z kanonu lektur szkolnych. Wszak czytanie dla przyjemności, to dopiero frajda! A jest w czym wybierać! Polecamy polską literaturę współczesną. Zawsze znajdzie się także coś lżejszego: dobry kryminał, fantasty i wiele innych.
Biblioteka pracuje 20-21grudnia 2021r., 3-4 stycznia 2022r.
Dla przypomnienia: poniedziałek 800 - 1200, wtorek 800 _ 1400
W Walentynki przygotowujemy dla siebie miłe niespodzianki. 14 lutego 2020 r. biblioteka szkolna także przygotowała je dla czytelników. W tym dniu wybrane książki o miłości zostały odświętnie opakowane w papier i można je było wypożyczyć ( nie znając autora i tytułu ) i spędzić z nią randkę w ciemno. Oczywiście nie obeszło się bez zaglądania pod okładkę, prób dopytywania o autora. Akcja budziła pozytywne zaskoczenie i wprowadziła element zabawy w nawyki czytelnicze, okazała się dużym sukcesem, gdyż książki rozeszły się błyskawicznie. Trzeba było jeszcze dołożyć więcej egzemplarzy, gdyż liczba chętnych przerosła oczekiwania. Młodzież mogła też sprawdzić wiedzę na temat zakochanych, rozwiązując walentynkową krzyżówkę. Cieszyła się ona największym zainteresowaniem wśród przygotowanych tego dnia atrakcji. Dodatkowo zorganizowana została poczta walentynkowa. Na wszystkie kartki z życzeniami czekała, w szkole przygotowana i pięknie ozdobiona przez uczennice z klasy III, skrzynka walentynkowa.
„ CZYTANIE KSIĄŻEK TO NAJPIĘKNIEJSZA ZABAWA,
JAKĄ SOBIE LUDZKOŚĆ WYMYŚLIŁA”
W. SZYMBORSKA
Ferie mogą być ciekawe i interesujące z … książką, a przerwa od nauki nie musi być przerwą od czytania, bo książka to relaks, odpoczynek, rozrywka intelektualna, a czas wolny to dobry moment na poszerzanie wyobraźni.
Biblioteka szkolna proponuje książki, które sami zamówiliście podczas realizacji NPRC. Książki o różnej tematyce. Oferta szeroka i atrakcyjna, wystarczy tylko odwiedzić bIbliotekę.
Biblioteka czynna w ferie w środy od 8.00 do 13.00.
Zapraszamy.
W piątek 7 września w bibliotece szkolnej klasykę polskiej literatury "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego czytali uczniowie klas pierwszych. Była to kolejna 7 edycja Narodowego Czytania organizowanego od 2012 roku. Jest to polska akcja społeczna. Została ona zapoczątkowana epopeją „Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza. W następnych latach czytano: dzieła Aleksandra Fredry, Trylogię Henryka Sienkiewicza, „Lalkę” Bolesława Prusa oraz „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza. W ubiegłym roku „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego.
ZAPRASZAMY
DO WYPOŻYCZENIA NA WAKACJE
NOWOŚCI KSIĄŻKOWYCH Z BIBLIOTEKI SZKOLNEJ.
„Są książki, które się czyta.
Są książki, które się pochłania.
Są książki, które pochłaniają czytającego.
I ty daj się wciągnąć w zaczarowany świat książek”
Maria Pruszkowska ( z książki „Przyślę Panu list i klucz”)
Czytamy dla siebie, dla rozrywki, bo książka to nie tylko lektura, za której nieprzeczytanie będziemy karani, ale przede wszystkim miła forma spędzenia czasu, bez dorabiania wielkiej filozofii. Zatem czytajmy! Jak wszyscy doskonale wiemy książki bawią, uczą, rozwijają, budzą też ciekawość świata, wzbogacają zasób słownictwa oraz wychowują.
A więc przyjdź, wypożycz, przeczytaj!
Dnia 06 czerwca 2018r. biblioteka szkolna zaprosiła wszystkich uczniów naszej szkoły do włączenia się w ogólnopolską akcję ,, Jak nie nie czytam, jak czytam”. Niektórzy uczniowie przynieśli swoje ulubione książki, inni nawet kilka, aby podzielić się z kolegami. Część młodzieży wypożyczyła książki z biblioteki szkolnej. Czytaliśmy w klasach na jednej godzinie lekcyjnej od godz.10.00 do 10.35. Należy zaznaczyć, że akcja miała charakter dobrowolny i brały w niej udział tylko zainteresowane osoby. Wśród nich byli również nauczyciele. Według raportu Biblioteki Narodowej 63% Polaków nie przeczytało w ciągu roku ani jednej książki. Dlatego bijemy rekord w liczbie osób czytających w jednym momencie i pokazujemy, że nasza młodzież również czyta.
Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli do ręki dowolną książkę i w ten sposób zaznaczyli swój udział w akcji masowego czytania. Mamy nadzieję, że promując czytelnictwo zainicjujemy na nowo modę na czytanie.
Strona 1 z 3