Wizyta w Sądzie i lekcja ruchu drogowego.
W dniu 29 października 2019 roku kadeci z trzeciej klasy policyjnej odwiedzili Sąd Rejonowy w Łukowie i uczestniczyli w rozprawie w charakterze obserwatorów, gdzie zobaczyli na żywo pracę sędziego, adwokata, oskarżyciela publicznego (przedstawiciela Policji). Następnie odwiedzili Komendę Powiatową Policji gdzie podinsp. Krzysztof Golba Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego i jego Zastępca kom. Jarosław Modrzewski omówili podstawowe zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym, najczęstsze przyczyny zdarzeń drogowych oraz zaprezentowali zasady regulacji ruchem przez policjantów. Na zakończenie spotkania policjanci zwrócili się z apelem do młodzieży o zachowanie rozsądku za kierownicą i przestrzeganie przepisów ruchu drogowego.
Hołd dla poległych żołnierzy
Kadeci z klas mundurowych wzięli udział w sprzątaniu grobów żołnierzy, którzy polegli w obronie Ojczyzny w 1939 roku. Znajdują się one między innymi na cmentarzu parafialnym w Radoryżu Kościelnym. Zadbano również o grób jednego z żołnierzy Armii Krajowej, który spoczywa w oddzielnej mogile. Na zakończenie uczniowie zapalili znicze i postawili kwiaty.
To wyraz szacunku dla naszych przodków, którzy oddali swoje życie w obronie kraju. To również element wychowania młodego człowieka, który w przyszłości chciałby podjąć służbę w mundurze.
Konkurs plastyczny
Zespół Szkół im. Władysława Tatarkiewicza w Radoryżu Smolanym ogłasza konkurs plastyczny na plakat nawiązujący do tematyki z okazji rocznicy Odzyskania Niepodległości 11 listopada 1918 roku i przedstawiający skojarzenia Uczestnika z tym świętem.
Uczestnicy konkursu przygotują plakaty związane z Dniem Odzyskania Niepodległości, które będą stanowiły efekt wizualny dekoracji z okazji tego święta.
• Konkurs przeznaczony dla uczniów klas I-III liceum Zespołu Szkół im. Władysława Tatarkiewicza w Radoryżu Smolanym;
• Każdy uczestnik może złożyć na konkurs jedną pracę plastyczną;
• Konkurs polega na wykonaniu plakatu w formacie A3, (technika i sposób wykonania prac dowolna).
Celem konkursu jest:
- zainteresowanie uczniów historią państwa polskiego,
- rozwijanie postaw patriotycznych,
- rozwijanie umiejętności plastycznych,
- popularyzacja historii Polski w niekonwencjonalny sposób,
- rozwijanie kreatywności uczestników konkursu, kształcenie wrażliwości estetycznej oraz aktywności i wyobraźni plastycznej.
Prace należy złożyć do 8 listopada do pani Renaty Golba.
CZYTAM, OGLĄDAM, POLECAM
„Czytam, oglądam, polecam” to nazwa grupy założonej przez p. Marię Kulesza- Pasik i p. Agnieszkę Wiąckiewicz. Skupia ona uczniów lubiących czytać książki i oglądać filmy, by móc potem polecać je innym. Na pierwszym spotkaniu określiliśmy zakres działań i dyskutowaliśmy o naszych gustach czytelniczych. Stały skład grupy to: p. M. Kulesza- Pasik, p. A. Wiąckiewicz oraz uczniowie: Weronika Szczygielska, Ewelina Chmiel, Weronika Tomasiak, Wojciech Czarnecki, Damian Wysokiński, Oliwia Sałata, Wiktoria Ciołek, Klaudia Niedziółka, Bernadetta Nurzyńska. Istniejemy też na facebooku, gdzie polecamy ciekawe książki i filmy. Można wziąć udział w dyskusji i wystąpić jako gość. Główną prowadzącą jest Bernadetta Paulina Nurzyńska. Zapraszamy do współpracy!
Lekcja z policjantami
W dniu 23 października 2019 roku kadeci z pierwszych klas policyjnych uczestniczyli w zajęciach prowadzonych przez policjantów sierż. szt. Ewelinę Izdebską i sierż. Piotra Safiańskiego z Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Łukowie. Tematem zajęć były zasady odpowiedzialności nieletnich przed Sądem Rodzinnym oraz przejawy demoralizacji. Podczas zajęć uczniowie dowiedzieli się, kogo w polskim prawie nazywamy „nieletnim” oraz za jakie wykroczenia i przestępstwa nieletni odpowiada przed Sądem Rodzinnym. Duże zainteresowanie wzbudziły środki stosowane przez Sąd wobec nieletnich, szczególnie zakaz prowadzenia pojazdów, który obowiązuje osobę ukaraną nim aż do 21 roku życia. Prowadzący zajęcia policjanci wyjaśnili również, jakie są przejawy demoralizacji nieletnich. Oprócz palenia papierosów, spożywania alkoholu, używania narkotyków, dopalaczy, itp. do przejawów demoralizacji zaliczane są również wagary. Ponadto kadeci poznali programy prewencyjne realizowane przez Policję. Rolą Policji oprócz ścigania przestępców jest zapobieganie łamania prawa poprzez edukację dzieci, młodzieży i dorosłych. Temu właśnie służy praca profilaktyczna Policji.
Kolejni Honorowi Krwiodawcy
18 października kolejna grupa uczniów odwiedziła Oddział Krwiodawstwa w Łukowie. Niektórzy już po raz drugi oddali honorowo krew, a nie tak dawno świętowali swoje osiemnaste urodziny. Szczególne słowa uznania należą się tym, którzy zdecydowali się po raz pierwszy oddać ten cenny dar dla chorych i poszkodowanych w wypadkach. Pamiętajmy, że krew od każdego krwiodawcy ratuje życie trzem innym osobom. Dziękuję za postawę godną kadeta klasy mundurowej.
Ćwiczenia kadetów w terenie
17 października Wojskowy Dzień Szkoleniowy minął kadetom klas wojskowych bardzo szybko. Było intensywnie jak na certyfikowane wojskowe klasy mundurowe przystało. Uczniowie podczas zajęć w jednostce patronackiej poznawali tajniki szkolenia strzeleckiego, pracowali z mapą wojskową, ćwiczyli elementy taktyki oraz prowadzenia obserwacji. Był również rzut granatem ćwiczebnym oraz doskonalenie umiejętności w zakresie musztry zespołowej.
Święto oświaty
W dniu 14 października 2019 roku w naszej szkole obchodzony był Dzień Edukacji Narodowej. Uroczystość rozpoczęła się od odśpiewania Hymnu oraz przemówienia Pani Dyrektor Marzeny Kamińskiej, która przywitała wszystkich nauczycieli, pracowników szkoły oraz zaproszonych gości. Poniedziałkową uroczystość zaszczycili: ks. Kanonik Mieczysław Milczarczyk – proboszcz parafii w Radoryżu Kościelnym, Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Łukowie st. bryg. Tomasz Majewski oraz Komendant Powiatowy Policji w Łukowie nadkom. Leszek Misiak, a także czynni i emerytowani nauczyciele, pracownicy oświaty oraz rodzice uczniów.
Dzień edukacji Narodowej to święto pracowników oświaty. Pani dyrektor oraz zaproszeni goście złożyli najlepsze życzenia wszystkim pracownikom, akcentując że praca w szkole jest szczególną formą służby. Podczas uroczystości wręczone zostały nagrody dyrektora.
Po raz pierwszy w naszej szkole zostały wręczone odznaki „Sprawny Kadet Klasy Mundurowej”. Uczniowie, aby otrzymać móc nosić w klapie munduru odznakę "Sprawny Kadet" musieli wykazać się bardzo dobrą sprawności fizyczną i sprostać wymaganiom określonym w regulaminie nadawanie odznaki. Brązowa odznakę otrzymali: Mućka Mateusz z kl. IIw, Radomyski Daniel z kl.IIw, Bednarczyk Mateusz z kl. IIIw. Srebrną odznakę - Dadasiewicz Patryk z kl. IIw i Kopyść Dawid z kl. IIIp. Wymagania stawiane na otrzymanie złotej odznaki spełnił Skolimowski Patryk z kl. IIIw i otrzymał prawo noszenia złotej odznaki „Sprawny Kadet Klasy Mundurowej”. Odznaki wręczyła Pani Dyrektor Marzena Kamińska oraz panowie Komendanci.
Wszystkim nauczycielom, za włożoną pracę w edukację i wychowanie młodzieży, przedstawiciele Rady Rodziców złożyli podziękowania oraz kwiaty na ręce Pani dyrektor. Wyrazy podziękowania oraz serdeczne życzenia złożył przedstawiciel Samorządu Szkolnego Mateusz Mućka. Na zakończenie akademii uczniowie przekazali słowno-muzyczne życzenia doceniając i podkreślając swoją wdzięczność za codzienny trud pracy nauczyciela, jego poświęcenie, czujność i troskę o dobro wychowanków.